| LightBlue a întrebat:

Am intalnit azi un exercitiu de subiectul I la matematica pentru EN, de tipul: Daca a = radical din 2 - 1 si b = 3 plus 2 radical din 2, atunci multimea [a,b] intersectata cu N are... elemente. Ce inseamna notatia [a, b]? Interval cumva?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Cred ca da LightBlue: interval inchis la ambele capete.
a = aprox. 1, 41 - 1 = aprox. 0, 41.
b = 3 + aprox.2, 82 = aprox. 5, 82.
Multimea [a, b] este [0, 41, 5, 82].
Deci intersectia acestei multimi cu multimea numerelor naturale N are cinci elemente: {1, 2, 3, 4, 5}.

Asta este parerea mea, dar verifica si tu si mai vezi si alte pareri. Bafta!

| didiDia a răspuns (pentru aladinbeci):

Raspunsul dat de dumneavoastra este corect. LightBlue, daca ti se cere asa ceva la subiectul 1, pe foaia de examen vei scrie doar 5. (pentru ca asta e raspunsul la intrebare) Insa rezolvarea detaliata a domnului aladinbeci este corecta. Atentie, nu ne intereseaza ca raspuns final care este interesectia, ci cate elemente contine. Succes!

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

@didiDia si LightBlue
Ca de obicei, cand userul didiDia raspunde unei intrebari din domeniul matematicii(si nu numai!), raspunsul oferit de dansa este cel corect. Ma bucur intotdeauna ca atunci cand raspund la o asemenea intrebare sa am confirmarea sau nfirmarea raspunsului meu din partea userului didiDia. In acest mod am certitudinea ca raspunsul meu a fost sau nu a fost cel corect.
DidiDia, aveti vot din partea mea.
LightBlue, daca ai de sustinut examen iti doresc multa bafta!

| LightBlue explică:

Multumesc mult.