| Erika120192 a întrebat:

Bună happy
Am intrat la liceu, profilul Turism și Alimentație.Aș vrea să știu la ce voi da tezele și câtă practică voi face, și dacă se poate să îmi spuneți câteceva despre acest profil, adică ce mă v.a aștepta prin clasele mai mari.
Aș vrea dacă se poate să îmi răspundă cei care sunt sau care au fost la acest profil.
Mulțumesc :*

7 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Eu nu sunt si nici nu am fost la acest profil dar din cate stiu eu teze dai la romana si mate iar la practica cred ca vor fi cursuri ori pe calculator ori cursuri in care profesorul iti preda anumite chestii! Si din cate stiu Turism ma duce cu gandul la geografie daca nu ma insel! si alimentatia la fel!

| Λndrei a răspuns:

Nu stiu prea multe dar am cativa prieteni care au fost "victimele" acestui profil.Tot ce stiu e ca dai teza la economie, geografie cred si faci practica.In cazul lor faceau practica pe la restaurante; ii punea profesorii sa spele vasele, sa faca curat, le aratau cum se aranjeaza o masa, cestii d'astea.Stiu lucrurile astea din ce imi povesteau ei iar practica asta o faci mult si bine. Spre exemplu cand noi toti am luat vacanta de vara in 22 iunie ei inca mai continuau cu 2 saptamani de practica.

| CrazySoursD a răspuns:

Tot ce scrie pe aici, e o minciuna.Hai sa te lamuresc euhappy Vei da teze la romana, mate si engleza. Logic. Practica o vei face intr-o zi din saptamana si 3 saptamani vara. In a 10a sau a 11a se vor desparti clasele, unii pe turism, altii pe alimentatie in functie de medie si alegerile voastre. La bac vei da mate m2, romana,engleza si la alegere logica,psihologie, economie sau geografie. Daca optezi pentru alimentatie, vei face practica numai in bucatarie sau ca ospatar, iar turismu inseamna excursii, vizite la hotel sau d-astea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CrazySoursD):

Si tu ai zis o prostie.
Clasele de turism si alimentatie sunt clase la liceu sau profesionala.
Clasele de profesionala fac 3 zile de practica, cei de la liceu fac doar o zi, in cazul meu a fost 3 ore intr-o zi din saptamana. Nu se desparte nimic laughing)
Cei care fac liceul, au calificare in turism, iar cei de la profesionala au calificare in alimentatie. Poate in liceul tau se despart clasele, normal nu se face asa. Cei de la profesionala pot trece la liceu atunci cand termina clasa a 10-a. La bac, noi nu dam nimic din M2, logica, psihologie sau economie, avem doar oral pentru romana, engleza si informatica, apoi urmeaza probe scrise la romana, matematica, engleza. Eu am facut practica intr-o cantina, faceam mancare, aranjam mesele, curatenie si cam tot ce se poate face intr-o bucatarie si intr-o sala de mese unde mananca elevii. Turismul nu inseamna excursii. Te pregateste cum sa iti deschizi o afacere, cum sa intretii o afacere si practic tot ce tine de meseria de anteprenor. La sfarsitul clasei a 12, vei sustine un proiec, despre orice. Poate sa iti dea o tara, un hotel, un oras, sau orice atractie turistica. Dupa ce vei sustine acel proiect, o sa primesti note. Daca treci de acea etapa, ai o diploma recunoscuta in U.E.
Acest comentariu este din 14 iulie 2012, deci sper ca te-ai lamurit pana acum ca nu ai spus bine.

| GeorgeAlin02 a răspuns (pentru anonim_4396):

CrazySoursD a spus ce trebuia. Nu este nimic greșit in ce a spus. Eu sunt profil Turism si alimentatie si se intampla fix cum a spus el.
Baftă! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeAlin02):

Hai nu zău. Și eu am fost la acel profil.

| WhoCares a răspuns:

Si eu la fel, la ce liceu si din ce jud?