| NimenixD a întrebat:

Am intrat la liceul Economic. La profil Economic. Cei care au fost sau sunt la acest liceu, îmi puteţi spune cum este? xD. Este greu? Ce materii se fac? Vă mulţumesc. :*

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Obiectele care se fac la Liceul Economic sunt:
1. (in clasa. a IX-a) romana, mate, fizica, chimie, biologie, geografie, TIC (informatica), logica, religie, sport si obiecte de specialitate: contabilitate, SCPS (Studiul calitatii produselor si materialelor), Organizarea unitatii economice + 2 module de practica (CDL1, CDL2).
2. (in clasa. a X-a) aceleasi ca in clasa. a IX-a, se schimba doar logica in psihologie, iar la obiectele de specialitate ramane numai contabilitatea, la care se adauga: PC (Protectia consumatorului), CP (Comunicare profesionala), Educatie antreprenoriala si practica (care in sem.I este doar teorie, iar in sem.II se face si practica efectiva la un hipermarchet sau banca). Din cls. a XI-a nu se mai fac: biologie, fizica si chimie, dar se adauga alte obiecte de specialitate si economia, dreptul, etc.