| anonim_4396 a întrebat:

De curând am intrat la liceul economic - profilul comerţ. Imi puteţi spune cam ce materii voi avea în aceşti ani? ( cei 4 de liceu ). Ne vor scoate vreo materie?
Mulţumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti nici nu ai inceput bine scoala si te intrebi daca va vor scoate vreo materie?
De ce sa o scoata, daca toate aprtin acelui profil?
Nu face nici un sens intrebarea ta.

| raresul123456 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu aparțin toate! Și de-aia as vrea sa știu

| Violleta2022 a răspuns (pentru raresul123456):

Daca tu abia ai intrat la liceu dar nu ai fost nici macar 1 zi la ore, cum poti stii ca nu apartin toate?
Ghicesti in stele, in luna, sau faci tu singur ordine prin programa scoala?

| Anaa939839393 a răspuns:

Eu am fost economic. Oarecum is aproximativ la fel. In toti cei patru ani vei face materii economice (disciplina economica/modul) diferite. spre ex in clasa 9 am facut calitatea produselor si serviciilor, economia intreprinderii si bazele contabilitatii. In clasa 10 am facut protectia consumatorului, contabilitate financiara, etica si comunica profesionala. In clasa 11 chestiile se schimba "radical" deoarece dupa ce ai facut in clasa 9-10 chimie, fizica si bio din clasa 11 ai scapat de ele si vei face si mai multe discipline economice (marketing, studiu de piata). Eu la economic in clasa 11 am facut si ceva legat de administarea afacaerilor, contabilitate si utilizarea calculatorului in contabilitate. Nu stiu daca si tu ca comert o sa faci la fel, din cate tin minte comertul era legat mai mult pe partea de reclama, etalarea marfurilor( stiu ca n clasa 12 ei faceau o materie reclama nu stiu pe care noi economic nu o faceam). in principiu in clasele 11-12 in loc de trei module cum aveai in clasa 9-10 se va ajunge la 5 module (compensand cu chimia, fizica si bio care au fost scoase). In clasa 11 si 12 o sa ai o noua materie ECONOMIA, care era materie cu teza(cand se dadeau). Materiile "comune tuturor" is in toti patru ani adica limbile straine, mate, romana, religie, tic, istorie, geogra etc.