| AndreeNicr5 a întrebat:

Buna! Am intrat la un liceu ff prost (Tehnic mecanica)..problema cea mai mare este ca am 1 ora de mers pana acolo si logic, vreau sa ma transfer la alt liceu.
Chestia e ca nu stiu daca mai sunt locuri libere anul asta...si vreau sa ma transfer la un liceu teoretic.
As putea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea transfera doar dupa cl. a IX-a, daca media ta de promovare a clasei va fi cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer, reusesti la examenele de diferente si ISJ aproba depasirea numarului maxim de elevi din clasa, bineinteles daca inainte de transferul tau clasa are numarul maxim de elevi prevazut de legea educatiei nationale.

| AndreeNicr5 explică (pentru Ioandelasal):

Practic as avea sanse sa ma transfer peste un an nu? am inteles ca multi nu au ajuns la liceele care isi doreau si majoritatea se vor transfera la alte licee la anul sau chiar acum cu spaga

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreeNicr5):

Da, ai 50% sanse.