| adelinaddaniela89 a întrebat:

Buna, am intrat la un liceu destul de prost și as vrea sa ma transfer la sfarsitul semestrului 1. Nu prea am inteles care e faza, pot suna mai devreme la anumite licee sa vad daca sunt locuri libere? Deoarece vreau sa ma apuc sa invat pentru diferente pentru un anumit liceu dar nu stiu daca sunt locuri ca sa pot intra acolo si nu vreau sa invat degeaba pana atunci. Va rog astept un raspuns, DAU FUNDA

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera, nici macar la acelasi profil, dupa sem.I daca n-ai avut media de admitere pentru liceul unde vrei sa te transferi. De altfel, daca vrei sa schimbi si profilul transferul se poate face doar dupa cl. a IX-a.
Dupa clasa a IX-a se va lua in considerare media de promovare a clasei, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. Daca schimbi profilul va trebui sa sustii si examene de diferente.

| adelinaddaniela89 explică (pentru Ioandelasal):

Daca am medie ma pot transfera dupa sem 1 la alt liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adelinaddaniela89):

Te poti transfera dar numai la acelasi profil.

| isemilia a răspuns:

Daca media ta de admitere e mai mare decat cea a ultimului admis la liceul respectiv la specializarea dorita, atunci e posibil dupa primul semestru, cat timp mai sunt locuri, asta daca promovezi examenul de diferenta. Cel mai bine va fi sa mergi la secretariat (sau sa suni) in luna noiembrie, la final. Daca nu ma insel, vacanta intersemestriala va fi unita cu cea de iarna in anul scolar viitor, asadar atunci va trebui sa te transferi. (eu am spus noiembrie ca sa stii din timp cand vor fi date diferentele, daca mai sunt locuri la clasa respectiva etc. Daca ti se pare prea devreme, poti adresa aceste intrebari la inceputul lunii decembrie. Daca liceul are un site, ar fi bine sa il urmaresti, poate se afiseaza acolo alte informatii)

| adelinaddaniela89 explică (pentru isemilia):

Media de admiterea adica cea cu care am intrat in liceul asta? Sunt foarte derutata

| isemilia a răspuns (pentru adelinaddaniela89):

Da, aia e media de admitere.