| NIccoletaaaa a întrebat:

Buna am la timp 5 zile ca sa invat cum se egaleaza ecuatiile cum se rezolva probleme poate aveti vreun site pentru lectii de chimie daca da ajutor

Răspuns Câştigător
| Caty1998 a răspuns:

H are intodeauna valenta 1 deoarece are pe ultimul nivel un singur electron(are un singur nivel) si el se cupleaza cu un alt electron al altui element. O are valenta 2 fiindca are pe ultimul nivel 2 electroni care se unesc cu alti electroni ia altor elemente in cazuri exceptionale are valenta 3dar este foarte rar (H3O3)
iar ca sa intelegi legaturile dintre ele (Ok (cite elemente sunt inainte de egal atitea ar trebui sa fie si dupa egal) ex: 1)c+o2+=co2 (inainte de egal este un(C)dupa tot un (C), inainte de egal este un (O2) dupa egal tot un(O2) ecuatia este completa.
2)Li+O2=Li2O inainte de egal este un litiu dar dupa egal sunt doi atunci ar trebui sa se puna doi in fata lui Li dar observ ca inainte de egal sunt 2O si dupa egal un O atunci va trebui sa punem in fata lui O 2 (nici o data nu se pune numarul intre elemente ci in fata lor)
si se va vedea ca in fata sunt 2O si dupa = tot 2O cu oxigenul am rzolvato dar Li in fata = este 1 dar dupa sunt 4 (Li+O2=2Li2 O2) asa ca va trebui sa punem inainte de = la Li (4) (((4Li+O2=2Li2 O2)))
daca te vei intreba de unde in fata primului Li este 4 iar dupa egal este 2Li2 aici Li are 2 in fata si un mic indice dupa el aceste doua cifre se inmultesc intre ele 2 din fata si 2 de dupa element care se afla intodeauna mai jos decit elementul 2*2=4 si astfel in fata sunt 4 Li si dupa = 4 Li.In concluzie cite elmente sunt inaintea = atitea trebuie sa fie si dupa =, sper ca te-am ajutat succes