| Alinamaria228 a întrebat:

Buna! Am luat la bacalaureat nota 8, 95 la romana, la biologie 5, 10 iar la matematica am picat.
In sesiunea din toamna pot da din nou atat la matematica cat si biologie? Sau dau doar la matematica?

5 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Mate și bio

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sustine BAC-ul doar la obiectul la care ai picat, dar asta trebuie mentionat in cererea de re-examinare, ca doresti sa se pastreze notele de la lb.romana si biologie, sustinand numai examenul de matematica.
Succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

La biologie nu are rost sa dai, decat daca vrei sa cresti putin media la bac. Eu zic sa dai la matematica si atat. In felul asta, toate resursele tale de invatare se vor concentra pe matematica si cresti sansa sa il iei.

| aaanamariaaa a răspuns:

Poți da și la mate și la biologie. Cauta pe YouTube sa vezi cum poți rezolva și problemele la biologie, sunt foarte ușoare și iei din start 30puncte acolo și în rest oricum e puțin de învățat la biologie. Poți sa iei un 8 lejer. Cumpăra și o carte, eu ti o recomand pe asta, de pe care am învățat și eu: Ghid pentru bacalaureat de nota 10 (zece). Biologie clasele XI-XII (Anatomie si fiziologie umana si genetica). Sinteze, teste si rezolvari 2023.
Eu am învățat de pe aceasta în 2020(cea albastra), în general sunt asemănătoare doar ca mai adaugă sau mai scot din tematica din care trebuie sa înveți, eu am avut noroc ca a fost scoasa multă materie fiind cu covidul atunci, în fine. Multa bafta iti urez!

| AndreiN120 a răspuns:

Bună seara!

În general, în sesiunea de toamnă a Bacalaureatului, elevii au posibilitatea să susțină examene la toate materiile la care au picat în sesiunea de vară. Deci, dacă ați picat la matematică și biologie, puteți să susțineți ambele examene în sesiunea de toamnă.

Este important să verificați regulamentul și procedurile specifice ale Ministerului Educației Naționale și ale instituției de învățământ la care ați susținut examenele, pentru a vă asigura că cunoașteți toate detaliile și cerințele pentru susținerea examenelor în sesiunea de toamnă.