| Ana11121314 a întrebat:

Bună, am luat nota 5, 75 la bacalaureat la română și am depus contestație, sunt șanse să-mi scadă sub 5?
În condițiile în care mi-am calculat nota după barem și îmi ieșea 7.

1 răspuns:
| neKaz37 a răspuns:

Din păcate da exista șanse pentru ca lucrarea ta trece prin mâinile a 4-5 profesori din alt județ/oraș și cu baremul îți corectează lucrarea fiecare după care fiecare profesor da o nota aceste 4 sau 5 note se aduna și se face media, ei aia e nota finala a ta.
Greșeli se pot face și se pot recorecta ulterior după contestație dar posibilitatea ca nota sa scadă chiar și după contestați rămâne.