| Ana98 a întrebat:

Buna:*am nevoie de ajutor din partea voastra. Sunt clasa a 7-a.mai am un an jumate de petrecut cu colegii mei si vreau sa fim, macar in timpul care a mai ramas, o clasa unita, o clasa care sa invete mai bine decat tt clasele de-a 7-a. O clasa care sa.si multumeasca dirigintele asa cum o fac si celelalte clase. As vrea sa vorbesc cu colegii mei luni, darthinking ce sa le zic ca sa ma asculte? ce sa le zic ca sa se apuce de invatat? cum sa fac?straight face

2 răspunsuri:
| MaxxMann a răspuns:

Stiu exact cum te simti si ceea ce vrei sa faci. Eu sunt a 8-a, si m-am gandit si inainte sa vorbesc cu colegii mei despre asta, dar nu am avut cu cine. Mereu mi-am dorit sa fim o clasa unita, insa n-am fost, nici macar din punct de vedere al invataturii(mai ales). Am fost genul de clasa "salbatica". La noi a fost fiecare pentru el sau 2-3 care mai colaboreza, in rest este ura. Nu mi-am permis sa mai schimb ceva, ptc degeaba as fi facut asta, nu ma asculta nimeni. Acum, daca ti-am spus asta, sa nu fi descurajata. Daca u chiar iti doresti sa fiti uniti, poti discuta cu cei mai de incredere si mai luminati din clasa ta, si la randul lor si ei pot discuta cu restul colegilor. De invatat nu prea cred ca o sa ii faci sa se apuce fiindca astea sunt hotarari personale, si nu cred ca o sa ii convingi pe toti, dar incearca. Sti u, incercarea moarte n-are! Sper cate-am ajutat cat de cat, daca nu, asta e! Nu ma pricep si gata! Multa bafta cu convingerea colegilor! happy

| Izabellaxu a răspuns:

Poti sa le spui exact ce ne'ai spus si noua si poate ii vei convinge iar daca numerge incearca sa le propui din cand in cand o iesire la un suc sau undeva sa va distrati ca si prieteni, uitati de scoala pentru putin timp.Ai sa vezi rezultatulwinking totul merge pe principiul "Fac eu primul pas iar restul pe ceilalti 99". In privinta notelor nu cred ca poti face mare lucru, poti incerca cateva sfaturi dar nu iti garantez ca vor functiona. Iar pe diriginta voastra o puteti bucura organizand ceva frumos cu ocazia sarbatorilor.