| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Am nevoie de nitel ajutor. In ecuatia din videoclip nu inteleg de unde a aparut 6 din 8x-4-3x-6=2?

http://www.youtube.com/watch?v=MsuW43vEhBg

Daca imi puteti explica cum a facut...

Răspuns Câştigător
| xXdoareuXx a răspuns:

Pai...4(2x-1)-3(x+2)=2 si vine 8x-4(-4 e din regula de semn pozitiv ori negativ da negativ) -3x-6(aceeasi regula).(si vine 8x-3x da 5x si -4 -6 da -10)si dupa vine 5x-10=2.aduni cu 10 pentru ca atunci cand trecui in celalalt membru isi schimba semnu si vine ceva de genu 5x=12. dupa imparti prin coeficientul lui x adica 5 si iti da x=2, 4. sper sa te fu ajutatbatting eyelashes succes!