| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de studii, reportaje (nu filme sau videoclipuri, doar texte!) despre razboiul civil in urma carora negrii si-au capatat independenta.
Daca se poate sa fie cat mai usor de citit.
Multumesc!

Ps: Fara raspunsuri gen "Cauta pe Google", pentru ca daca toti ar cauta pe Google raspunsur atunci site-ul asta nu ar exista, la fel nici funditele dupa care salivati totiwinking

O zi buna!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dar cine ţi-a spus matale că în urma acelui război negrii şi-au căpătat independenţa?
Şi-au căpătat doar libertatea. Mai exact s-a abolit calitatea de sclavi a negrilor de pe teritoriul Statelor Americane.
Teoretic, adică pe hîrtie, pentru că în fapt încă mai exista această situaţie şi prin anii 50, ai secolului XX, şi atitudini segregaţioniste mai sînt încă şi astăzi.
Cît despre P.S-ul tău, aici dă-mi voie să-ţi spun, amice, că eşti neam prost.
Această fundă, pe care eventual ai oferi-o tu, echivalează cu un eventual mulţumesc.
Şi la cît ar fi de muncă la ceea ce ai dori tu ( pentru că văd că singur eşti efectiv incapabil de a face aşa ceva ) cred că prost ar fi acel cineva care ar mişca un deget ca să te ajute.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru corolav):

Multumesc ca m-ai corectat. Am confundat termenul ''independenta'' cu ''libertate''.
Si PS-ul era adresat copiilor de pe acest site care dau raspunsuri inulte, si idioate. In nici un caz persoanelor care incearca sa ajute. Credeam ca se va subintelege..Imi cer scuze.

O seara buna!

| MrAnderson a răspuns:

Salut

In primul rand, "reportaj" inseamna relatarea in timp real, dau la o diferenta foarte scurta de timp, a unor evenimente. O sa-l trimit pe Adelin Petrisor in 1865 sa faca un scurt material, special pentru aceasta intrebare.

Banuiesc ca ai vrut sa spui "studii si articole". Astfel de materiale cu detalii reale, mai rar gasesti. De obicei parerile cu privire la acest subiect sunt impartite, si fiecare isi pune in studiile alea propriul punct de vedere, in functie tabara din care face parte.

Un film care poate echivala cu un studiu este "Lincoln".