| norik a întrebat:

Bunahappy. Am nevoie de un model de demonstratie ca un text apartine genului liric.Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| angelany a răspuns:

FIŞĂ DE LECTURĂ//
Opera lirică ( model )
//
Am început lectura (data)________ // Am terminat lectura (data) ___________//

Autorul :______________________________//
Volumul :___________________________________________________
Editura:________________________________Anul apariţiei volumului: __________________

Date importante din viaţa şi activitatea scriitorului //
Alte opere ale autorului ://

Titlul operei literare : //____________________________________________

Genul literar://
Specia literarăsad doină, pastel, imn, odă etc. )//

Versificaţia ://
Poezia este formată din strofe. //
Strofa are……versuri.//
Tipul de rimă : //
Măsura versurilor ://
Ritmul //

Eul liric ( indici ai prezenţei, sentimentele exprimate ) ://

Caracteristici ale peisajului contemplat de eul liric ( cu exemple/ din text ) ://

Tonul general al poeziei :.//
Mesajul operei literare ://

Figuri de stil ( epitete, comparaţii, personificări, metafore, repetiţii, enumeraţii, hiperbole, inversiuni, aliteraţii, asonanţe) cu citate din text://

Imagini artistice ( vizuale, auditive, olfactive, tactile, dinamice ) cu citate din text ://

Titlul operei literare ( structură, semnificaţie ) ://

Vocabular ( câteva cuvinte noi pe care le-ai învăţat din opera citită şi sensurile lor) ://
( Poţi utiliza un dicţionar! )

Citate preferate ( scrise între ghilimele) ://

Impresii personale (de ce ţi-a plăcut lectura ) :.//

Opinii critice / Referinţe critice://

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Si eu am nevoie de fericire. Multumesc mult.

| Păpușica_2939 a răspuns:

Buna. Deci te voi ajuta printr-un mod : dar tu vei dezvolta ideia.

Genul liric :
1) scris in versuri.
2) Sentimentre emoti transmise in mod direct
3) Eroul liric.

Funda?