| qwert2012 a întrebat:

Cum se demonstreaza ca un text apartine genului epic?

Răspuns Câştigător
| Aylin302 a răspuns:

Foarte simplu. este o schita care trebuie urmata : Introducere: Dai defintita genului, cateva lucruri despre acest gen ce se regaesc in textul tau.
Cuprins : dai citate din text care demostreaza ca este epic ex prezenta personajelor si dai citat, apoi explici fiecare citat. in Incheiere : concluze prin urmare... textul apartine genului. P.S: poti folosi verbe conectori : un prim argument al faptului ca textul, apartine genului epic este, un al doilea argument, sau pe de alta pare sunt multe multe argumentari :) Eu pe asta o folosesc. http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......xt-la.html :)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In opinia mea opera X apartine genului epic.
In primul rand se povesteste la modul indirect(vb si pron pers la pers a 3-a).
In al doilea rand sunt prezente personaje, actiune, plasata pe momentele subiectului si moduri de expunere.
In concluzie opera X apartine genului epic.
Poti sa completezi cu datele din opera la personaje, moduri de expunere.

| CaffeBoy a răspuns:

Cu cap