| Nastia a întrebat:

Buna,

Am nevoie de un sfat. Am terminat Contabilitate si informatica de gestiune de un an. Am zis ca nu mai fac masteratul, ca eu vreau sa lucrez. Entuziasmul incepatorului. Cand am vazut ca domeniul financiar nu e de mine am revenit la vechea mea pasiune: scrisul. Acum colaborez cu doua persoane pe scris articole si traduceri en - ro si invers.
Ideea e ca as vrea sa-mi imbunatatesc engleza si nu cred ca un curs pentru avansati m-ar ajuta. Mi-a venit ideea sa fac masteratul la Facultatea de Limbi Straine din Bucuresti, profilul Traducere si interpretare.
Faza e ca eu nu stau in Bucuresti si ar trebui sa fac naveta pentru a veni la cursuri. Ma costa 3500 lei/an daca nu iau examenul pentru locurile la buget, sunt mai multe cheltuieli.
Intrebarea mea e: voi ati face asta? Sa va bagati iar la cursuri dupa un an, pe un domeniu total diferit de ce ati facut, dar in care aveti ceva experienta?
Mai mult, credeti ca voi fi cea mai slaba de acolo la admitere si la cursuri in general pentru ca vin de pe un cu totul alt profil?
Stiu sigur ca mi-ar placea sa urmez profilul asta, dar m-as chinui putin sa lucrez pe proiectele mele si sa ajung si la cursuri. Plus ca banii nu sunt nici ei destui.
Astept un raspuns.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e "vechea ta pasiune", cred ca e pasiunea ta, pe care ai lasat-o balta.Banuiesc ca mereu ti-a placut sa scrii.
Dupa cum a zis si Roxin, ai net, cat timp ai net, te asigur ca o sa gasesti engleza de invatat la greu.Sunt si carti pe care le poti descarca,in care te invata gramatica,etc.
Daca ce faci acum,te face sa te simti naspa, eu intotdeauna am sa incurajez oamenii sa faca ce le place. Stii cum e "Gaseste ceva care sa iti placa, si nu v-a mai trebuii sa muncesti niciodata" Budha (parca).
Daca poti sa lucrezi in domeniul tau fara facultate ( adica sa traduci, sau ce faci tu), eu zis sa o lasi balta.Dar tu stii mai bine.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Apreciez ca, este bine sa faci ce-ti place, ca meserie si daca ceea ce ai invatat, nu reaspunde coordonatelor tale de viitor cred ca, este cazul sa te reprofilezi si sa faci ceea ce iti place, asa nu vei simti ca muncesti, o vei face din pasiune si atunci nu vei simti efortul.
Problema se pune din alt punct de vedere si anume din cel material care, nu este la indemana oricui, daca vrei sa faci masteratul, intr-un alt domeniu decat cel pe care l-ai terminat si daca nu stapanesti limba engleza la perfectie, nu prea vad sa ai sanse sa intri la fara plata si atunci, tu stii daca iti vei putea permite acest tip de cheltuiala.
Este posibil sa-ti gasesti un post in meseria absolvita, sa-ti perfectionezi engleza si apoi sa incerci sa ocupi un loc la masterat, la fara plata, care va fi mai avatajos.
Aceasta este o investitie in viitorul tau si tu trebuie sa apreciezi daca merita efortul cerut. Iti doresc succes si sa continuui sa scrii, daca aceasta este ceea ce simti ca trebuie sa faci. Un gand bun si multa sanatate si mult succes in ceea ce-ti propui sa faci.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Eu, personal, nu m-as agata la inca o facultate, mai ales daca stiu ca nu voi excela. Engleza o poti invata si altfel. Gandeste-te ca in loc sa pierzi vreme cu o facultate care nu cred ca te va ajuta prea mult, mai bine iti cauti un loc de munca pe domeniul tau. Eu lucrez in acelasi domeniu ca tine, doar ca in afara.
Mai bine axeaza-te pe ceea ce faci acum.
Exista zeci de cursuri pentru invatarea limbii engleze.
Castigi timp, economisesti bani si te poti ocupa de proiectele tale fara prea multe batati de cap.
Work smart, not hard!

O zi buna!