| numerandom17 a întrebat:

am nevoie de un sfat sincer.

Deci, peste cateva saptamani am examenul de capacitate...si apoi vine liceul.

Si nu sunt hotarata, nu stiu ce sa fac. Eu vreau de cand eram mica sa ma fac veterinar ai am aflat ca la mine in oras este la colegiul agricol profil de tehnician veterinar, doar ca toata lumea din jur imi zice ca e un liceu slab si ca sunt tigami si ca acolo nu se prea face scoala. La mine nu e problema cu media, am in jur de 9.60 si as putea sa intru si in alta parte, dar nu stiu ce sa fac. M-am gandit si sa merg la un liceu mai bun la bio-chimie dar acolo se face doar un an anatomia animalelor, in rest anatomia omului, ceea ce nu imi e de folos. Eu cred ca daca vrei sa inveti, o poti face la orice liceu, indiferent de profesori sau colegi, da nici nu as vrea ca profesorii sa nu predea sau asa...si nu stiu ce sa fac, pe cine sa cred...va rog un sfat.

P.s. sunt din mures si e vorba de colegiul agricol traian savulescu din mures.

Multumesc mult happy funda!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti sugerez sa optezi pentru un liceu care se bucura de buna reputatie in Mures( are cel mai ridicat procent de absolventi care trec, din prima incercare, atat bacul cat si admiterea in facultate)--- o nota mare obtinuta la un liceu bun reflecta mai aproape de adevar nivelul tau de cunostinte decat aceiasi nota obtinuta la un liceu slab!
Mai mult, cunostintele de anatomie si fiziologia omului, de genetica, de ecologie, de chimie, de fizica insusite la nivel liceal iti sunt absolut necesare la medicina veterinara( sunt cunostintele "de baza " fie ca este vorba de medicina umana, fie de cea veterinara!).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la cel mai bun liceu la care te poti duce, de preferat unde sa inveti foarte bine si o limba straina. E o mare prostie sa crezi ca e ceva ce poti invata si sa nu-ti fie de folos. Tot ce vei invata iti va fi util, mai devreme sau mai tarziu, nicimacar un cuvant invatat nu va ramane nefolositor in viata ta. Daca vrei sa faci o facultate, du-te la cel mai bun liceu, la cea mai buna clasa si ai grija sa fii cea mai buna de acolo si sa excelezi la absolut toate materiile.

| neutrino a răspuns:

Da esti un elev bun, cu note si medii mari, atunci mergi la un liceu bun, dupa care poti urma cu succes orice facultate doresti, inclusive cea de medicina veterinara.

| Ineys a răspuns:

Eu zic sa-i asculti si pe cei din jurul tau ( cei mai in varsta ca tine, sunt cei mai experimentati ). Si in plus meseria de veterinar nu e asa de profitabila. E o meserie sa traiesti relativ binisor. De ce nu te faci un doctor pentru oameni, eu stiu ceva chirurg, stomatolog, etc. Acolo se castiga mai bine, si poti face ceva in viata.

| numerandom17 explică:

Eu nu