| Pyon a întrebat:

Buna am nevoie sa-mi dati si mie niste inceputuri pentru compuneri cu titlurile vara,toamna, iarna si primavara.

1 răspuns:
| AnaAmalia31 a răspuns:

VARA
Este o zi frumoasa de vara.Soarele bland arunca cu sulite de argint pe pamatul fin. In campia aurie insectele lucrau. Pomi incarcati in lumina si culoare isi aratau frumusetea. Era fermacator. Padurea umbroasa ocrotea vietatile ei. Pe pajisti odihnitoare florile te intampinau cu parfumul lor imbatator. Cerul se dogoraste. Adie un vant caldut.

TOAMNA
Este septembrie.Soarele mangaie pamantul amortit.Razele lui sunt din ce in ce mai palide.Marea de verdeata se ingalbeneste.Peste coroanele din foc ale copacilor, adie vantul tomnatic, scuturand frunzele multicolore oferind pamantului un covor pufos.Vietatile se grabesc sa-si adune cu harnicie provizii pentru iarna.Pasarile calatoare pleaca vaslind in inaltimi pe cerul trist in locuri mai calduroase, lasand in urma cuiburile si locurile unde au stat in anotimpul cald.

IARNA
Ninge, ninge mereu. Fulgi mari plutesc in vazduh si se astern intr-un covor din ce in ce mai pufos. Zapada scanteietoare impodobeste copacii cu ghirlande si par ca niste figurine de zahar.Este un peisaj mirific:covorul moale si pufos de zapada domina pamantul care pare mort.Singurele urme de viata le reprezinta copii zglobii, fumul care se ridica deasupra caselor si instalatiilor ce impodobesc strazile, vitrinele si copacii. Acestea simbolizeaza sarbatorile de iarna care aduc bucuria si iubirea in sufletele noastre.

PRIMAVARA
Pământul somnoros a început să se trezească la viaţă. Norii suri au căptuşit tolba posomorâtă a iernii, apoi şi-au luat zborul către tărâmurile îngheţate.
Pe cerul limpede ca un cristal luminos, razele calde şi aurii ale soarelui poleite în culori de primăvară, încălzesc pomii golaşi.
Primăvara, fiica cea mai tânără şi mai frumoasă a anului, trezeşte la viaţă întreaga natură. Peste tot este veselie şi agitaţie.