| Aaanon a întrebat:

Am o intrebare cu privire la proba de la limba si literatura română de la bac. Este adevarat ca la operele importante, mai complexe, cum ar fi Luceafărul, trebuie scris foarte mult-adică peste 4 pagini, pentru nota maxima? Chair daca in barem noi trebuie sa ne încadram in jur de 2-3 pagini...

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-i adevarat. E aceeasi limita de spatiu pentru toate operele, de unde aberatia asta?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat!
Trebuie sa scrii ceea ce ti se cere, in termeni cat mai concisi si clari, fara sa scrii zeci de pagini, ca vei fii depunctat.

| Anon31241212 a răspuns:

Nu scrie nicaieri in barem de numarul de pagini. Numarul de cuvinte trebuie respectat, cel putin 400. Tu crezi ca ei au rabdare sa citeasca atatea zeci de pagini? Trebuie sa respecti numarul de cuvinte si sa scrii cat mai concis. Nu sa bati campii. Si difera scrisul foarte tare. Unul poate sa scrie 400 de cuvinte in 2 pagini, altul in 4.

| Campan_Alex_1999 a răspuns:

Nu exista maximum de cuvinte, ai de scris minim 400 de cuvinte tu dacă în 401 cuvinte ai atins toate punctele pe reperele ce se cer și ai coerenta, lizibilitate, virgulele puse adică ii fără greșeală poți primi punctajul maxim, dar asta este și la mâna corectoruluihappy Succes la bac