| Steve9999 a întrebat:

Am o intrebare, stiu ca nu e chiar ok dar asta e.

La Evaluarea Națională, la proba de limba si literatura Romana am luat nota 8, 5 acum eu stiu ca am facut tot în afară de un exercițiu de 0.2 si oricum as calcula nu imi da, la prima compunere am scris ca in carte(nu ma judecati) la perfecție dar la a doua cred ca am mai eronat cate ceva....acum, cine ma poate ajuta?happyp.s. Nu am crezut ca voi ajunge sa pun o intrebare pe TPU.

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Pai noi nu avem de unde să știm ce ai scris tu în lucrare. Bine că ai crezut că nu vei ajunge, nici nu e o idee bună. Noi suntem niște străini și nu suntem experți în așa ceva. Mai bine du-te sau sun-o pe profesoara/profesorul tău de română, de la școală sau de la meditații, sau orice profesor de gimnaziu de română. Îi spui exact ce ai scris, ce n-ai scris, cum ai scris, el verifică fiecare punct pe barem și îți zice cam ce punctaj ai. Îi explici că tu ai crezut că meriți mai mult decât nota primită, te consulți cu el/ea și decizi dacă nota primită este corectă sau merită contestată.
S-ar putea ca, atunci când te consulți cu un profesor, să afli că ai mai greșit și în alte locuri. Sau dimpotrivă, să fii sigur/ă că merită să faci contestație.
Multă baftă!

| Steve9999 explică (pentru iamprettybored):

Mersi de raspuns, am sa incerc dar profesoara de la pregătire nici nu imi mai raspunde...Ca m-a lăsat de izbeliște si am nota totală 8.99 si nu stiu daca intru la un liceu bun

| iamprettybored a răspuns (pentru Steve9999):

Mie mi se pare o medie bună, depinde și la ce liceu vrei să intri (dacă vrei la un liceu unde se intră de obicei cu peste 9, 50 e altceva. Dar cred că poți intra la un liceu destul de ok cu nota ta. Cunosc licee unde se intră cu medii foarte mari și profesorii nu predau nimic, și licee medii, nu de prestigiu neapărat, unde profesorii își fac treaba. Îți recomand să discuți cu elevi de la liceul la care dorești să mergi ca să nu ai surprize după. Poți învăța la aproape orice liceu, important e să-ți dai silința.

| Steve9999 explică (pentru iamprettybored):

Da dar fără media 5-8 am 8, 80 si sunt pe 900, nasol man....Nush eu stiu ca am facut de peste 9 la romana dar voi vedea dupa contestație. Voiam la un liceu la care in anii trecuti s-a intrat cu 9, 00 sau 9, 13

| iamprettybored a răspuns (pentru Steve9999):

Nu contează atât de mult pe ce loc ești, și eu îmi făceam griji într-a opta din cauza asta, dar chiar nu contează. Dacă anul trecut s-a intrat cu 9 nu e exclus ca anul ăsta ultima medie să fie chiar și cu 0.5 mai mică. La liceul la care voiam eu să dau într-a opta se intrase anii trecuți cu peste 8.75 și în anul meu s-a intrat cu 8.30... (m-am și ofticat pe treaba asta, dar asta e). Diferă mult de la an la an.
Sper să primești rezultatul pe care ți-l dorești și îți urez mult succes în continuare)!

| Steve9999 explică (pentru iamprettybored):

Da dar acum sunt note foarte mari, sper sa ma ajute la contestație...Si multumesc mult pentru ajutor si sustinere

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am luat nota 8, 5 ....acum, cine ma poate ajuta?"

ce-am putea face pentru tine, că n-ai zis!

| Steve9999 explică (pentru sierra1):

Voiam să pun altfel de întrebare la început...scuze pentru partea aia, Am depus contestație, lucrarea mea a fost corectată la Vaslui^_^ si sper ca totul sa fie bine deoarece putea sa imi scadă numai la aspect si ultima lucrare înafară de acel,, lui"

| yooshi a răspuns:

Depune o contestatie daca esti sigur ca ai facut corect