| crm11 a întrebat:

Buna
Am o intrebare de logica si de cateva zile incerc sa o rezolv dar nu reusesc daca m-ati putea ajuta.happy
Sunt 3 clovni din care 1 este orb, langa ei sunt 5 palarii 3 rosi si 2 verzi,acestia isi aleg cate o palarie (dar nu vad ce culoare are palaria deoarece erau intr-o camera in care era intuneric).Ei ies din camera si merg pe scena dar nu pot sa vada ce culoare are propria palarie. Primul spune uitandu-se la ceilalti doi:eu nu reusesc sa imi dau seama de ce culoare este palaria mea, cel de al doilea la fel dar ultimul care era si orb reuseste sa isi de-a seama.Intrebarea este:CUM REUSESTE SI CE CULOAREI AU PALARIILE? multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Trebuie să porneşti de la premisa că există NUMAI trei posibilităţi şi că ei puteau avea următoarele feluri de pălării:
a) toţi trei pălărie roşie.
b) două pălării verzi şi una roşie.
c) două pălării roşii şi una verde.
Problema continuă cu analiza tuturor posibilităţilor conforme cu aceste supoziţii, deci mulţi de "dacă".
Dacă primul ar fi spus că are o pălărie roşie asta ar fi însemnat că ceilalţi doi au pălării verzi.
Şi tot aşa, din aproape în aproape, pînă la al treilea răspuns, pînă la raţionamentul orbului şi la răspunsul acestuia.
Dar veriga slabă şi incorectă a problemei este următoarea: de ce orbul a fost cel care a dat ultimul răspuns? A fost el favorizat în virtutea faptului că era handicapat?

| S2898 a răspuns:

Deci...cei doi clovni care pot sa vada spun ca nu is dau seama de culoarea palariei pe care o poarta pentru ca fiecare ii vede pe ceilati doi cu palarii de culori diferite:una rosie si una verde.Deoarece sunt doar 2 palarii verzi in total, clovnul orb isi da seama ca el are palarie rosie.Deci clovnul orb ara palarie rosie iar ceilalti doi au palarii verzi. Funda? big grin

| roxanik12 a răspuns:

Ceva ciudat... acum mai pus si tu pe ganduri happy