| manuelaaa a întrebat:

am o intrebare(si dau funda). dau test la istorie, si e foarte important sa iau 10.doar ca, la istorie niciodata nu am stiut cum sa invat. e greu cu atatea date si chestii de astea, mai ales ca trebuie sa invat vreo 7 lectii, care adorm cand le citesc.cum as putea sa invat usor, eficient, si daca se poate sa nu adorm in timp ce o fac? mersiii mult:* funditaaa

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Scrie, fa rezumat dupa manual. Ce citesti nu ramane, dar ce scrii se fixeaza mult mai bine din niste motive: trebuie sa te concentrezi ca sa intelegi textul, trebuie sa te concentrezi ca sa-l redai pe hartie si in tot timpul asta subconstientul proceseaza informatia. Deci rezumat dupa carte, e mult mai eficient decat scrisul dupa dictare de la clasa.
Iar datele noteaza-le pe o copiuta si ia-le cu tine la lucrare. Nimeni nu poate retine date numai de dragul de a le retine, trebuie sa-ti placa materia ca sa retii datele.

4 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Invata cu cineva. pune acea persoana sa iti citeasca si sa corelezi anuminte evenimente cu lucruri sau intamplari din viata ta care iti sunt dragi happy Aaaa si bea burn sau redbull big grin

| melc a răspuns:

Transcrii lectia, subliniezi cu o culoare chestiile de baza, incercuiesti cu alta culoare datele [anii], transcrii ce e important, si tot asa. O sa te doara mana dar merita.

| RainDrop a răspuns:

Si cand da-i? Eu ti-as sugera cum invata mama mea engleza:Inregistreaza-le pe mp3, si asculta-le de mai multe ori, ceva de genul, dar nah!

| TbX_4651 a răspuns:

Pai fa'ti o schema la toate lectziile si astfel in timp ce scrii mai si retii intre timp... cel putin eu schematik invat mult mai bine