| Ramona5789 a întrebat:

Bună!
Am o întrebare simplă: cât ești student la medicină poți lucra? (Nu în domeniul medicinei bineînțeles)
Deoarece am o anumită vârstă și nu mă mai întrețin părinții și eu aș lucra la ceva la 6 ore maxim dar totuși întreb înainte pentru a ști dacă are rost, sau nu, să am visul ăsta de a deveni medic.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Buna. Nu prea poți lucra. Am cursuri de la 10-20 pentru ca am ferestre intre ele, practic toată ziua e luată( asta fiind anul I - perioada preclinică). Ai lucrări practice la care prezenta e obligatorie, dacă absentezi e mai complicat ca trebuie sa recuperezi cu altii, sa cauți un asistent sa te ia la lucrarea cu grupele lui. Ai și zile mai libere, dar dacă vrei un program fix e complicat. Eventual sa lucrezi ceva in Weekend, dar e și mult de invatat și greu de împărțit mai ales când vine sesiunea.
Am înțeles ca in anii clinici stagiile sunt de dimineața așa ca pe la pranz termini - deci poți lucra in anii IV, V, VI.
Și trebuie sa îți menții si niște note bune ca stii povestea cu bugetul si taxa sad. Nu merita sa muncești banii ca sa ii dai pe taxa.
Acum depinde dacă găsești ceva flexibil ai putea încerca.

| Ramona5789 explică (pentru Nirvanaaa):

Merci mult! Oricum îmi rămâne varianta cu asistența medicală care e tot importantă în domeniu, zic eu.
Mai auzeam de oameni care lucrau cât erau la medicină dar cred că e prea greu așa și nu cred că devii un cadru medical bun.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Ramona5789):

Cu drag. Da, la asistență medicala chiar poți lucra ceva de 6 ore și te poți menține la zi și cu materia. happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti lucra, dar nu mai poti face o facultate de medicina medicina, ca nu-ti ramane timp de invatat pentru o facultatea atat de grea si serioasa.
Totusi, ai sansa sa inveti pe gratis si chiar sa primesti bani DACA pui mana serios si inveti la facultate, ca sa obtii note foarte mari si automat sa primesti bursa!

| Yuoia a răspuns:

Teoretic, poti.
Dar ai timp? Ai enorm de mult de invatat.

| Georgian22 a răspuns:

Poti sa te angajezi fara probleme, dar e foarte mult de învățat in domeniul tau, ai grija.