| Korpos_Beto_1995 a întrebat:

Buna am o mare problema nu am fost la sfrsitul anului si din cate am inteles am ramas corigent insa nu sunt sigur pentru-ca in cazul ala as fi primit o insintare de la scoala si nu am primit nimic acum nu stiu daca am ramas repetent sau am trecut fara problem. intrebarea este in caz ca ramai repetent primest ceva instintare acasa sau nu?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, în cazul în care ai rămas corigent/ă, ar fi trebuit să primeşti acasă o "Comunicare"/Înştiinţare pentru părinţi!
Asta în cazul în care NU s-a "pierdut" acea Înştiinţare...

"Art. 67. - Profesorul diriginte are următoarele atribuţii:...
4. informează:...
e) părinţii, tutorii sau susţinătorii legali, în scris, în legătură cu situaţiile de corigenţă, sancţionările disciplinare, neîncheierea situaţiei şcolare sau repetenţie" - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corigent? Sau trebuie sa dai diferenta?
De exemplu : Eu am crezut ca sunt corigent la latina dar de fapt nu era asa, nu am avut note suficiente incat sa imi incheie media pe sem 2.
Ramai repetent doar daca ai ramas la 3 materii.
Daca ai ramas corigent, nu'i bai, poti da corigenta fara probleme big grin, la fel si diferenta, a fost distractiv laughing

| Korpos_Beto_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles mie mi s-a spus ca sunt corigent insa anul trecut cand am ramas am primit acasa un plic in care mi se explica la ce am ramas si cand trebuie sa merg sa dau corigentele la materile respective insa acum nu am primit nimic de acea am intrebat in caz ca ramai repetent daca primest ceva insintare acasa sau nu pentru-ca nici asa ceva nu am primit.

| TheCuriousMonkey a răspuns:

Sigur primeai o înştinţare până acum, te contacta dirgintele.

| erdest a răspuns:

Eu cred ca decat sa ne intrebi pe noi mai bine mergi la scoala si intrebi... Si acum. tu nu-ti stii situatia?

| KinguBa a răspuns:

Normal! Stai calm, nu esti repetent sau corigent.