| Anaaaa13 a întrebat:

Am o nelamurire.Am foarte multe culegeri pentru bac subiectul 3 insa in nici una nu este abordata tema,, Relatia dintre incipit si final".Imi poate explica cineva de ce? Cartile sunt doar pentru profilul uman.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Pentru că nu se dă asta; eventual poți scrie tu o frază despre relația incipit-final în eseul oricărei opere, dar nu e necesar.

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Pardon, în eseul anumitor opere*, că nu-i valabil la toate. Scuze

| floresdemayo a răspuns (pentru anamariarot):

A doua cerință de la subiectul "Tema și viziunea despre lume" este prezentarea a patru elemente de structură și compoziție semnificative (de ex: relații temporale și spațiale, incipit, final, acțiune registre stilistice, limbajul personajelor etc)

Cum poți să spui că nu se cere așa ceva?

| Anaaaa13 explică (pentru floresdemayo):

Dar pot sa invat si dupa culegerea roz? La sfarsitul cartii sunt variantele rezolvate deja.

| anamariarot a răspuns (pentru floresdemayo):

Ți-a dat deja ea răspunsul. Era lesne de înțeles...

| floresdemayo a răspuns (pentru anamariarot):

Doamne ferește-mă!
Sunteți amuzante amândouă! N-aveți decât să învățați una de la cealaltă.

| anamariarot a răspuns (pentru floresdemayo):

Om fi amuzante, ce să zic. Era vorba despre cerința de la SIII, că nu este una explicită: „Prezentați în X-Y cuvinte relația dintre incipit și final", așa cum este în cazul temei și viziunii despre lume, a caracterizării unui personaj sau a relației dintre două personaje.
Pe lângă asta, am și spus că poate include în anumite eseuri o frază despre relația incipit-final.
Atitudinea ta de superioritate nu-și are rostul. Chiar dacă într-un dialog există puncte de vedere diferite, nu-i nevoie să te comporți așa.

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eseul de la Ed Delfin (mapa cu cele trei cărti) cuprinde absolut TOT ce iti trebuie pentru subiectul al III-lea de la bacalaureat (context literar, definitii, trasaturi, incipit-final, repere spatiale-temporale etc). La fel și Eseul de la Ed Art (e puțin mai dificilă).
În ambele cărți de eseuri, găsești:
1. tema si viziunea despre lume
2. caracterizarea unui personaj
3. relatia dintre doua personaje

Nu mai ești în clasa a VIII-a să înveți apartenența la specia literară. Tu trebuie să te axezi pe cele spuse de mine, puțin mai sus.
https://www.librariadelfin.ro/......17--i16997

http://www.cartea-mea.ro/......-1--i35232

| Anaaaa13 explică (pentru floresdemayo):

S-a referit la faptul ca nu imi poate cadea sa comentez :,, Relatia dintre incipit si final" intr-un text.Sa scrie doar asa.