| DariaMaria123 a întrebat:

Ce opere se pot da la simulare pentru profilul real, clasa a 11-a? Profesoara nu preda nimic pentru simulare si trebuie sa imi fac singura comentariile. A zis ca o sa predea la sfarsitul lunii februarie, dar mai sunt doua saptamani si nu a predat. Ne-a zis doar structura generala pentru comentarii, dar acum zice ca nu mai e bine asa. Pe internet scrie ceva despre subiectul 3, unii zic altceva si nu stiu ce sa cred. Deci, ce opere trebuie sa invat pentru subiectul 3 la romana? La profil real se dau doar particularitatiile/ caracterizarea unui personaj sau se poate da si relatia incipit-final? Ajutati-ma, va rog frumos!

3 răspunsuri:
| Ionut231312 a răspuns:

Povestea lui Harap-Alb, Alexandru Lapusneanu, Moara cu noroc, Baltagul, Ion, Luceafarul, O scrisoare pierduta.

Cam tot ce trebuie ca profesoara ta sa-ti predea... dar nu esti singura cu profesori de genul happy

| Claucs a răspuns:

Mi se pare ca se dau toate.
Tu invata ce stii ca iti pica la bac, adica toate operele care stii ca intra la profilul real pentru bac.
Le poti gasi usor pe Google.
Eu am invatat absolut tot de pe google si am luat bacu.
Nu va stresati sa luati note mari in simulari, in cazul meu am fost printre cei mai slabi la simulari, dar spre nefericirea lor, eu am luat bacu si ei fac meditatii sa dea iar.
Cel mai bine i-ai cere profesorului tau sa iti scrie pe o foaie de hartie toate operele literare care intra la bac la profilul tau si incepi usurel si ti le cauti pe google si ti le transcrii de mana intr-un caiet.
Cu privire la ce o sa pice, nu te intereseaza, tu trebuie sa stii tot, sau macar cate putin din toate, ca si daca nu stii tot comentariu, ideile iti vin pe parcurs si usor, usor umpli 2 foi. happy
Bafta