| CarinaD a întrebat:

Am o nelamurire... Cum sa fac diferenta intre subiective si predicative? (la fraza)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, incep cu inceputul:
Subordonata esto o fraza formata din doua sau mai multe "propozitii" la care una din ele inlocuieste un subiect sau un predicat (predicatul nominal).
Acum o sa iti dau exemple:
Subiectivala: S-a intimplat/1 ce e mai rau/2
Propozitia normala (fara subiectivala) S-a intimplat/1 un accident/2
Predicativa:casa este/1 asa cum sint toste casele batrinesti din sat/2
propozitia normala (fara subordonata) casa/1 este veche/2
Ca sa le deosebesti, dintai despartesti enuntul in doua (sau mai multe, dupa cum e cazul) si apoi pui intrebarea: la subiectivala :cine, ce? (fii atenta, subiectivala are o actiune la care nu stii cine a facut-o, o sa afli un pic mai incolo)
iar la predicativa(predicat nominal): are subiect, dar nu stii ce actiune a facut, sau (cum sa ma exprim eu mai bine?)raspunde la intrebarea predicativa nominala.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun happy

3 răspunsuri:
| andraanamaria98 a răspuns:

Pai predicatelese exprima prin verbe si arata actiuni, iar subiectele prin substantive, pronume, numerale etc.

| andraanamaria98 a răspuns (pentru andraanamaria98):

* predicatele... scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai,atunci cand faci contragerea, la predicative trebuie sa inlocuiesti cu un nume predicativ, iar la subiective cu un subiect.de asemenea,difera elementele regente ale fiecarei subordonate:la predicativa e verbul copulativ,iar la suiectiva verbe impersonale(a trebui,a parea.),verbe reflexive impersonale(se spune,se zice,se aude),expresii de tipul:este bine,este rau,este greu,este usor,adverbe de tipul:posibil, probabil, pesemne...

sper ca te-am ajutat! Funda?big grin