| kriss_1841 a întrebat:

cine imi poate spune cum pot recunoaste propoziitiile : subiective, predicative si atributive dau funda+vot

Răspuns Câştigător
| Nimeni1996 a răspuns:

A)Subiectiva are ca termeni regenti:
1.vb personal(deseneaza/cine vrea.)
2.vb la mod nepersonal(cantand/ce a vrut/a ragusit)
3.vb impersonal(trebuie/sa vina)atentie! dupa vb 'a trebui' intotdeauna urmeaza o subiectiva
4.vb reflexive impersonale:'se zice, se spune'(se zice/ca va veni)
5.vb pasive impersonale:'este dat, este scris'(este dat/sa luptam)
6. expresii pasive impersonale:'este bine, este rau'(este rau/ca a gresit)
7.adv si loc adv predicative:'sigur,fara indoiala'(sigur/ca va sosi)
b)Predicativa are ca termen regent numai predicatele nominale incomplete(a fi, a ramane, a ajunge etc)
1.problema este/ca nu a venit.
c)Atributiva are ca termeni regenti:
1.substantivul(discutia/sa plecam/mi-a displacut)
2.pronume(vine acela/care stie)
3.numeral cu val substantivala(au venit cei doi/care au castigat)
asta e:*:*nu mai pot de manalaughing

3 răspunsuri:
| catalineusx a răspuns:

Toate propozitiile secundare,subordonate corespund unei parti de propozitie:atributiva,atributului, completiva complementului subiectiva, subiectului.Singura care nu respecta aceasta regula e predictiva care nu corespunde intregului predicat ci doar numelui predicativ.Subiectiva n-ar trebui sa-ti puna probleme intrucat este intr-adevar introdusa de verbe impersonale dar si de adverbe predicative precum :desigur, fireste, etc.Subiectiva poate sta fie inaintea fie in urma regentei.
Ex.:Cine se scoala de dimineata, departe ajunge.Pui intrebarea:cine ajunge departe? si raspunzi:"cine se scoala de dimineata=subiectiva.
Se zvoneste ca va cadea guvernul.Verbul impersonal"se zvoneste"a cerut o subiectiva.

predicativa se obtine prin extensia unui nume predicativ, Daca verbul copulativ are nume predicativ, subordonata nu mai poate fi Predicativa: Prietenul meu este politicos, asa cum il stii

atributiva raspunde la intrebarea care/ce fel de(intrebari principale) si stă de obicei după regentă Spui vorbe /care mă dor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Propozitia subiectiva trebuie sa aiba inaintea ei o propozitie fara sens, fara subiecr: trebuie sa merg la scoala, sa merg la scoala este prop subirctiva, ce trebuie? sa merg la scoala...propozitia predicativa trebuie obligatoriu sa aiba un verb copulativ: el a devenit cum sunt medicii, cum sunt medicii e propozitie predicativa pentru ca a fi este verb copulativ.propozitia atributiva este cea mai simpla trebuie sa st intrebarile atributului: care? ce fel de? cati/cate? etc.ex:imi place elevul care invata.care elev? care invata.cred ca ti-am explicat ca la carte mult succes la scoala:*

| BunicutaJulietaSpuneCaSuntSexiii a răspuns:

Cu ajutorul celor care au comentat mai jos, mai ales Nimeni1996, am reusit sa le inteleg si eu. Multumesc!