| sergiulik96 a întrebat:

am o problema la care va cer ajutorul... parintii mei ma obliga sa fac o facultate iar eu nu vreau. m-au facut sa ma inscriu si sa imi confirm locul dupa ce am fost admis iar acum peste cateva zile incepe facultatea... cum si cand mai pot sa ma retrag? stiu ca am platit o taxa de 50ron pentru inscriere dar nu imi pasa de banii aceia, nu ii mai vreau inapoi. va rog sa imi spuneti cum sa procedez pentru a retrage dosarul de la facultate cu diploma de bac. nu vreau sa merg la facultate, nici nu imi place si in plus mai sunt si examene, taxe etc. Ceea ce vreau eu sa devin nu are absolut nicio legatura cu studii superioare/facultate dar parintii nu inteleg acest lucru.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti major si poti sa faci ce vrei. Te poti retrage singur de la facultate, nu iti trebuie aprobarea parintilor pentru aceasta.
Trebuie doar sa te gandesti daca te poti intretine singur si sa nu depinzi cu nimic de parinti.
Ceea ce am spus nu inseamna ca te sfatuiesc sa nesocotesti parerile parintilor dar decizia iti apartine.
Ar fi bine sa explici parintilor situatia si sa-i rogi sa te inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti impui punctul de vedere. Chiar daca ei nu sunt de acord cu tine, nu ai de ce sa iti diatrugi viata din cauza lor. Te duci si iti iei dosarul singur, sau ar mai fi o chestie... lasi dosarul acolo dar nu te prezinti si in timpul asta faci ceea ce iti place tie, iar asa poate o sa isi dea si parintii tai seama ca nu te pot forta.
Curaj si mult succes in ceea ce vrei tu sa faci!

| sergiulik96 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns, ai dreptate. in plus facultatea daca e absolut necesara se poate face si mai tarziu. stii cumva dupa cat timp ma exmatriculeaza daca nu ma prezint deloc la niciun curs? sau acest lucru depinde de fiecare facultate in parte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sergiulik96):

Pai... stiu doar ca daca nu te prezinti la examene nu vei putea promova.Te interesezi la facultate mai bine cum sta treaba.Si eu sunt cam intr-aceeasi situatie ca si tine.Eu voiam sa dau la o facultate la care parintii mei nu voiau si nu am luat acolo pentru ca nu m-au lasat ai mei sa ma pregatesc. si am ramas la facultatea unde m-au pus ai mei sa dau.Dar le-am impus conditia sa imi plateasca meditatiile pentru a lua la anul acolo unde vreau eu.Si iti imaginezi ca anul asta o sa dau pe la facultate doar asa.o data pe semestru...sa vedem pana cand ma tin acolo :d. Ma revolt, ca pana acum am fost fata cuminte si ascultatoare si cand am cerut si eu ceva..nu m-a ascultat nimeni.crying Sper ca tu sa fii mai curajos!