| Marian191251 a întrebat:

Buna, am o problema mai delicata. Eu m-am inscris la o facultate acum un an, unde am intrat la buget. Doar ca in anul intai m-am lasat de ea. Prin lasat vreau sa spun ca nu m-am mai prezentat la orele de curs. Deci eu nu mi-am retras dosarul sau alt ceva, pur si simplu nu am mai fost. Acum intrebarea mea este daca eu mai sunt inscris, adica sunt repetent sau am restante? Nu am fost la nici un examen si teoretic acum as fi fost anul 2 semestrul 2 doar ca neprezentandu-ma ma gandesc ca am fost exmatriculat sau ceva de genul. Am renuntat sa mai merg la facultate pentru ca mi-am dat seama (prea tarziu) ca nu vreau sa mai continui pe acel profil. M-am angajat intre timp etc. Deci acum eu revin cu intrebarea care este sitautia actuala a mea in acea facultate? Sunt exmatriculat, repetent sau cu restante de dat? Probabil imi veti spune ca cel mai bine este sa ma duc eu sa vad, si asa este, doar ca acum am o problema si doar peste cateva zile o sa pot ajunge la facultate.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Esti exmatriculat pentru neindeplinirea obligatiilor profesionale care decurg din calitatea de student, inclusiv prezenta la cursuri, laboratoare, semnarii. Daca, la inceputul anului universitar, ai semnat contractul de studii nu vei mai putea candida la o alta facultate decat pe locuri "cu taxa" (anul bugetat se va scade din durata de studii ale unei alte facultati dupa care, in functie de performanta. poti trece de la taxa la buget)