| ghitza_2903 a întrebat:

Am o problema si sper ca ma veti putea ajuta. Nu pot recunoaste propozitiile subiective, predicative, complementive si atributive dintr-o fraza. Imi puteti explica, va rog, care este diferenta intre ele si cum as putea sa le recunosc? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| babyblue a răspuns:

1.Subiectiva are rolul subiectului la nivel de fraza.
Raspunde la intrebarile cine? ce?
Fiecare propozitie subordonata are elemente regente(de care depind).
Elemente regente:verbe personale, verbe impersonale[expresii verbale impersonale(e bine, e cu neputinta), locutiuni verbale impersonale(a-i trece prin cap), adverbe si locutiuni adverbiale predicative(fireste, desigur. fara indoiala), verbe reflexive folosite impersonal(se stie, se zice).
ex:Se stie cine a mancat placinta.
(,, se stie'' este prima propozitie iar,, cine a mancat placinta'', a doua)
Esential este ca trebuie sa stii elementele regente, pentru ca SB se poate confunda cu CD.
2.Predicativa
Elemente regente:verbe copulative(a deveni, a se numi, a se chema, a fi etc)
ex:El este cum vrea el.
(,, El este'' prima propozitie,,, cum vrea el'' a doua)
De confundat, nu prea ai cum pentru ca e cea mai usoara subordonata). Daca vezi inaintea propozitiei subordonate un verb copulativ, atunci este PR.
3.Completiva directa
Elemente regente:verb tranzitiv, locutiuni verbale si interjectii.
Intrebari:pe cine? ce?
ex:Am auzit /ca m-ai sunat/.(ce am auzit? ca m-ai sunat)
Poate vei crede ca este SB, dar,, am auzit'' este verb personal tranzitiv.
4.Completiva indirecta
Elemente regente:verb, locutiune verbala, adjectiv, adverb si interjectie.
Intrebari:la cine? cui? impotrica cui? despre cine?
Ma gandesc/sa obtin performanta/.(la ce ma gandesc? Sa obtin performanta.
5.Atributiva
Elemante regente:Substantiv, locutiune substantivala, pronume si numeral.
Intrbari. ce fel de?
Ex:Elevii/care raspund/i-au note mari/.(ce fel de elevi? care raspund).

Ti-am scris subordonatele principale, dar tu poti consulta o carte cu gramatica limbii romane pentru a le intelege pe toate. Sfatul meu este sa inveti elementele regente la fiecare subordonata si vei intelege mai usor. Poti lua texte, sa le desparti in propozitii si sa precizezi subordonata.Eu asa am invatat.

Sper ca te-am putut ajuta.
Succes si bafta la invatat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le recunosti dupa intrebari
Subiectul raspunde la intrebarea-cine? ce?
Predicatul raspunde la intrebare-ce face?
Complementul raspunde la intrebarea-pe cine? ce?
Atributul raspunde la intrebarea-care?, ce fel de?, cat?, cata?, (al, a, ai, ale) cui?
Subiectul este cel care face actiunea, predicatul actiuna pe care o face subiectu:bea, mananca, se spala, doarme, etc., complementul arata modul, locul, timpul, atributul este de mai multe feluri: substantival, adjectival, verbal, adverbial, pronominal, interjecţional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectiva in fraza este la fel ca subiectul intr-o propozitie. Propozitie: Ganditorul ia decizii corecte. Fraza: Cine gandeste bine ia decizii corecte. "Cine gandeste bine" e subiectul frazei (raspunde la intrebarea "cine ia decizii?".

Pe acelasi model sunt si celelalte tipuri. Propozitie: Ganditorul ia decizii corecte. Fraza: Ganditorul ia decizii, ce se dovedesc corecte. "Ce se dovedesc corecte" e atributiva. E atributul lui "decizii" (Ce fel de decizii? - "ce se dovedesc a fi corecte")
Cu respect, John http://sp2.ro/3178c3