| GAMER11 a întrebat:

Ma gandeam daca ma puteti ajuta in legatura cu...
Propozitiile Predicative si subiective la Lb.Romana.

Un mod mai usor de a le recunoaste pentru ca eu nu pot intelege nimic.

Multumesc! !

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

I) PROPOZIȚIA SUBIECTIVĂ
NU folosi întrebarea "ce?" la subiectivă! Ea poate fi recunoscută după cele șapte reguli, pe care le are! Trebuie să le cunoști.

SUBIECTIVA se introduce printr-un verb impersonal (care NU ARE persoană și NICI subiect!)
Ex: se știe, se aude, a fost scris, trebuie, este bine, poate, fără îndoială (toate aceste verbe NU se pot conjuga ca cele de la completiva directă)
Îți dau regulile și, dacă nu înțelegi, aștept întrebările tale:

REGULA I

Verbul "a trebui" impersonal (să aibă sensul "SE CUVINE", "SE CADE", " E NECESAR")
Ex:
Trebuie (1)/ să iau examenul(2)/(trebuie= e necesar, se cade)
1. PP 2.SB
E necesar (1)/ să iau examenul (2)/
1) PP 2) SB
Se cade (1)/ să iau examenul(2)/
1)PP 2) SB
Deci, verbul " a trebui" trebuie să se înlocuiască cu unul din cele trei verbe.

REGULA a II-a

Verbul " a fi " impersonal (cu sensul " a se întâmpla")
Ex:
Era/ să mă calce mașina./ ( Se întâmplă/ să mă calce mașina/) 1. PP 2. SB
Era/ să plouă./ (Se întâmplă/ să plouă/) 1. PP 2. SB

REGULA a III-a

Verbe active impersonale.
Verbele "trebuie", "doare", "poate", "rămâne", "ajunge", precedate de un pronume personal la dativ și acuzativ:
Ex: Ne ramâne/ să cercetăm cauzele/ 1) PP 2) SB
Ne= pronume personal în caz dativ
Îți ajunge/ cât ai învățat / 1) PP 2) SB
Îti= pronume personal în caz dativ
Ne doare/ că s-a întâmplat/ 1) PP 2) SB
Ne= pronume personal în caz acuzativ

REGULA a IV-a:

Verbe reflexive impersonale (se cuvine, se cade, se știe, s-a auzit, s-a aflat, s-a stiut etc)
Ex: Se stie/ cine învață/ 1) PP 2) SB
S-a aflat/ care a fost adevarul./ 1) PP 2) SB

REGULA a V-a:

Verbe pasive impersonale ( a fi + participiu):
Este scris, a fost scris, a fi scris, fusese scris...
Este dat, a fost dat
Este hotărât, a fost hotărât, fusese hotărât
Este important
Este dovedit
Este recomandat

Acum, aplicate in propozitii:

Ți-a fost dat(1)/ să suferi(2)/
1) PP 2) SB
Îți este scris(1)/ să suferi(2)/
1) PP 2) SB
Este hotărât(1)/ că vom participa(2)/
1) PP 2) SB

REGULA A VI-a

Expresie verbală impersonală.
A FI + adverb (este bine, este rău, este posibil, e așa, e drept etc)
Ex: Este bine/ să ajuti pe alții/ 1) PP 2) SB
A FI + locuțiune adverbială (e de priosos, e cu putintă)
Ex: E cu putință/ să reusesc/ 1) PP 2) SB

A Fi + verb la supin (e de știut, ar fi de dorit etc)
E de știut/ că va reuși/ 1) PP 2) SB

REGULA a VII-a

Adverbe sau loc. adverbiale predicative (ex: adverbe predicative: sigur, poate, desigur, probabil, pesemne.
Exemple de locuțiuni adverbiale pred: fără îndoială, cu siguranță
Aplicate:
Sigur/ că este vinovat./ 1) PP 2) SB
Fara îndoială/ că va reuși/ 1) PP 2) SB

II) PROPOZIȚIA PREDICATIVĂ ține locul numelui predicativ.
Ex. Fata a ajuns profesoară.
a ajuns profesoară= predicat nominal (PN)
PN= verb copulativ (a ajuns) + nume predicativ (profesoară)
Se dezvoltă numele predicativ: Fata a ajuns(1)/ ce și-a dorit (2)/
(1) PP și regentă
(2) Prop. predicativă

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tema scolara: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| floresdemayo a răspuns (pentru Salontanul):

NU e temă școlară, recitește postarea! E o diferență, între a explica ceva și a face cuiva tema! Nu vă mai grăbiți să trageți concluzii pripite!
Luni va avea loc, simularea la limba română, iar copilul vrea să înțeleagă diferența între cele două propoziții subordonate! Ai priceput, domnule?

| Salontanul a răspuns (pentru floresdemayo):

Asa sunt eu, pricep mai greu! Probabil ca asemenea teme se fac la crasma. Sau simularea la limba romana probabil ca se face la biserica? Hai ca vreau sa aflu si eu noutati, domnisoara. Probabil ca trebuia sa inveti la scoala diferentele, tousi. Dar asa sunteti voi, va credeti mai destepti decat altii si, desi stiti ca n-aveti dreptate, obraznici, ironici cand nu trebuie, etc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Salontanul):

Mda, asemenea lecții se învață la "crâșma" din colțul străzii. Ar trebui s-o frecventezi mai des.

| Salontanul a răspuns (pentru floresdemayo):

Din fericire nu obisnuiesc sa merg la crasma. Probabil ca la tine in familie asa este obisnuinta!

| GAMER11 explică (pentru floresdemayo):

Mai sunt COPIL la 15 ani?

| floresdemayo a răspuns (pentru GAMER11):

Întreabă-ți mama. Pentru ea, vei fi mereu copil, atât cât va trăi...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, d-le @Salontanu', noi ne îmbătăm cu 'niscaiva' cultură, iar alții se îmbată cu prostie crasă.

A! Și nu mă deranjează că m-ai blocat! La gestul acesta, recurg doar oamenii care nu sunt capabili de a comunica!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Flores applause
Nu esti singura blocata de domnul in cauza, sunt alaturi de tine!rolling on the floor

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dă-i pace! Noi am fost cele... alese. Primăvara se culeg ghioceii. : ))