| CocoLinooo a întrebat:

Am o problema si sper ca o sa ma ajutati.La anul voi trece in clasa a opta si trebuie sa-mi aleg un liceu la care merg.Am ales un liceu cu profil de filologie.Problema mea este ca eu tot timpul ma gandesc ce voi face in viitor. Vreau sa fac o facultate.Visul meu era sa fiu actrita dar am renuntat la el pentru ca nu este posibil.Nu ca nu m-as descurca eu dar...Ma descurajez singura si am ales sa renunt la acest vis prostesc. Vreau sa urmez o facultate care are legatura cu romana.Nu vreau sa fiu profesoara.Ce obtiuni mai am? Mi-ar placea ca in viitor sa fiu studenta la farmacie dar nu ma pricep la fizica.Ma puteti ajuta, va rog? De fiecare daca cand ma gandesc la asta ma intristez.Parca simt ca locul meu nu este nicaieri.

1 răspuns:
| CristinaSNC a răspuns:

Heii happy Eu sunt la profilul filologie alunui liceu, eu am trecut acum a 12-a si nu stiu la ce facultate sa ma duc laughing deci stai calma ca tu de acum pana cand ajungi la BAC s-ar putea sa te razgandesti, spre exemplu eu voiam sa dau la drept in clasa a 7-a si am fost destul de hotarata pana anul trecut laughing dupa am vrut sa dau la istorie laughing acum nu mai stiu laughing. Deci tu straduieste-te sa iei note mari la examen si sa intri la filo. Daca vrei ceva la facultate ceva cu romana dar nu profa, poti sa te duci la facultatea de litere si sa faci ceva gen romana-engleza sau romana-japoneza, sau romana-orice alta limba vrei, si dupa sa devi translator. Daca stii bine 3 limbi straine ( nu stiu sigur daca 3 ) poti sa faci si un fel de scoala de stewardese, si sa devi stewardesawinking. Sau de la filo, poti sa dai la drept, aici iti trebuie romana-gramatica, istorie si economie din cate stiu eu, dar la drept e greu sa fi admis in barou dupa ce termini facultatea, din cate am auzit. Sau poti sa dai la facultatea de istorie. Trebuie totusi sa iti alegi si o meserie de viitor. Sau poti sa dai la jurnalismwinking.
Eu personal am de gand sa fac ceva in plus pe langa faculatate, si asta te sfatuiesc si pe tinewinking. Adica, in timpul facultatii vreau sa fac si un curs de make-up si toate cele, in caz ca nu imi iese cu angajarea cu specializarea obtinuta la facultate, am acel curs si poate imi gasesc ceva de lucru, plus ca, cu o astfel de specializare ( indiferent de felul ei ) pe langa faculate ai mai multe sanse sa nu "mori de foame prin Romania ", sau poti sa iti gasesti un job pe periaoda vacantei, de ce nu chiar si in timpul facultatii, astfel ai banii tai happy.
Sper ca te-am ajutat si ti-am dat cateva idei happy
P.S. : Cand ajungi la liceu nu ezita in legatura cu nimic, disreaza-te, fa-ti multi prieteni, fa-ti amintiri de neuitat, pentru ca liceul este cea mai frumoasa perioada din viata ta, bine sa nu ignori scoala ca sa poti lua bacul si sa mergi la faculatewinking. Iubeste, distreaza-tewinking iti zic eu trece repede happy. Mult noroc in viata! Sa auzim numai de bine happy!