| Nimicpelume a întrebat:

Pe 15 septembrie o sa-mi incep viata de licean. Sunt pe mate-info intesiv engleza, dar depinde cat iau la testul de la engleza pentru ca pot ajunge la intesiv informatica. In fine!
In 5-8 am fost intr-o clasa foarte slaba in care se faceau mii de favorizari. Totusi am reusit sa am o medie de 9, 36 pe toti anii. big grin Pentru simulari chiar mi-am dat interesul si am luat 8, 40 romana si 7, 30 matematica. Apoi, incepand sa lucrez foarte mult la aceste materii. Urmand sa iau 9, 20 romana si 9, 70 matematica in EN. Asa am iesit prima pe clasa, atat la romana cat si la matematica, cat si la media de admitere, desi cea din 5-8 mi-a scazut media cu 0, 01 ducandu-ma de la 9, 45 la 9, 41. Mi-am facut parintii foarte fericiti. M-am simtit asa mandra pentru ca am ajuns unde imi doream. big grin Si ca am reusit sa ajung prima desi eram mai mereu a7-a pe clasa la diploma. Cam astea au fost notele mele.
Ideea e ca intru la liceu si eu in 5-8 nu am facut mai nimic si nu glumesc. Asa ca am multe emotii. Si imi e foarte frica. Era sa-mi schimb profilul la care era foarte sigura ca vreau de 4 ani pentru ca imi era frica. Insa profa de la meditatii de la mate mi-a spus ca am aptitudini pentru matematica si ca iubesc ceea ce fac si o sa regret daca ma voi duce pe filologie. Acum imi e frica de o mie de lucruri. Daca nu o sa-mi placa matematica din liceu? Daca nu-mi va placea informatica? Cum ma voi descurca la celelalte materii daca eu nu am facut mai nimic? De curand fac meditatii la engleza. Vreau sa o invat. Ce as putea face? Pot spune ca ma uit la youtuberi straini pentru a prinde engleza. Voi ce sfaturi imi dati? Am atatea emotii. Deja imi e frica de BAC si pe acesta vreau sa-l iau cu note de 9. Nu vreau sa am 10, dar macar media anuala sa iasa minim 9 si la bac sa iau note de 9. Nu stiu! Asta imi doresc. Doar ca uneori, mai ales vara sunt asa lenesa si obosita. Mai ales vara aceasta dupa examene am fost terminata. Dadusem si intr-o depresie si voiam sa ma sinuci pentru ca imi era frica de viitor, dar m-am ridicat.
Inca un lucru care ma framanta ar fi ca imi e frica sa nu cumva sa nu mai pot memora sau sa nu-mi mai pot aduce aminte nimic. Nu stiu de ce, prietenii si profele spun ca ma stresez prea mult si ca doar mi se pare. Voi ce spuneti? E de vina vacanta? Dau fundita la cel mai bun raspuns.

1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Prima observatie: viata de licean o incepi pe 14 septembrie, prima zi de scoala.
Stai linistita. Sunt multi in situatia ta. La liceu vei da mai intai niste teste initiale pentru care inveti ce apuci, ce ai si te prezinti cum poti mai bine. Ele nu se trec de regula in catalog mai ales in clasa a9a. Profesorii au rolul de a va lua de la zero, pentru a stabili oarecum egalitate. In primele 2 saptamani unii profesori fac recapitulari. Va vor da ei toata teoria atunci cand predau ceva pentru invatat. Nu conteaza ce stiai sau nu in generala.
Matematica din liceu e destul de diferita si cu siguranta nu asa de usoara. Mie, culmea, mi-a placut mai mult decat cea din gimnaziu. Conteaza si cine iti preda, evident, dar daca tu vrei atunci nu ai probleme. In clasa a9a vei face radicali, module, trigonometrie, vectori, functia de grad 1 si 2... Informatica va fi ceva complet nou pentru majoritatea, deci calmeaza-te. Nu mai e vorba doar de TIC cu utilizarea calculatorului sau pachetul Office ce faceati probabil pana acum (sau ma rog pe noi in gimnaziu nici atat nu ne invata), ci intri in programare c++. Atat la mate, cat si la info iti recomand sa fii atenta la ore si sa te tii de treaba, sa lucrezi. E pacat sa pierzi firul, sunt foarte utile! De la acest profil ai cele mai multe oportunitati, e aiurea sa te transferi. Bine ca ti-a bagat cineva mintile in cap!
Engleza ...nu zic ca nu e utila, dar ce relevanta are la profilul tau? Trebuie sa stii sa comunici, sa citesti si sa scrii la un nivel elementar, cat sa te descurci. Nu mai arunca bani pe fereastra cu pregatiri. Lasa ca vine clasa a12a, vezi atunci daca nu ai ce face cu banii. Engleza se invata si singur, pe net. Vezi atatea carti online gratis pe scribd si alte minunatii... Daca vrei, poti.
Sinuciderea inseamna abandon. Abandonul inseamna lasitate. Cred ca am zis destul cu asta.
Daaaa! Sigur e de vina vacanta ca te gandesti la scoala, cum de nu mi-a venit in minte? laughing Serios? Ai si tu inca putina vacanta si tot la scoala te gandesti! Pai sa imi mai zica mie cineva ca nu iti place scoala laughing. In fine, nu ai de ce sa te stresezi. E vara, ar fi bine sa te relaxezi. La liceu toti veti avea sanse egale. Fiti uniti, ajutati-va unul pe altul si veti avea numai de castigat!
VACANTA PLACUTA!