| dinu_8954 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor in privinta a ce trebuie sa invat romana pentru bac.Eu am gandit asa, la genul epic invat argumentarea ca e din specia literara respectiva (nuvela, basm, roman) si un personaj din fiecare(cel principal, sau trebuie mai multe, spre exemplu Ela din "Ultima noapte de dragoste...", trebuie invatata?), la genul dramatic la fel argumentare si un personaj iar la genul liric trebuie invata toata vorbaria aia inutila nu?( stiti de exemplu la Luceafarul conditia omului de geniu etc sau apartenenta la romantism?)

Va rog frumos, spuneti-mi ce trebuie invatat la fiecare opera pentru bac!

Răspuns Câştigător
| BlackPrincessCat a răspuns:

Eu as zice sa inveti tot ce ai spus {ivata si din carti, mauale} pentru ca nu ai de unde sa stii ce o sa iti dea.
http://invatamromana.blogspot.com/......-2011.html
Uita-te pe site-ul asta si poate te va ajuta. :)

U site care iti spne cum sa inveti mai usor:
http://infobacalaureat.com/cum-sa-inveti-mai-usor-pentru-bac.html