| trishw a întrebat:

Am şi eu nişte curiozităţi legate de transferurile de la un liceu la altul. Am intrat la un liceu pe profil ştiinţele naturii şi nu prea sunt mulţumită de profesori şi de unii colegi. Vreau să mă transfer la alt liceu, tot pe ştiinţele naturii, şi mă întrebam dacă trebuie să dau diferenţele sau nu? Am înţeles că trebuie să dai diferenţele doar dacă te muţi pe alt profil, dar încă nu sunt sigură în legătură cu asta. Şi dacă încerc să mă transfer din semestrul 2, se ia în considerare media de la Evaluarea Naţională sau media semestrului respectiv?
Mulţumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu schimbi profilul nu trebuie sa sustii examene de diferente.
Te poti transfera dupa sem.I (in vacanta dintre semestre) doar daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului admis la liceul si profilul de stiinte ale naturii.

| SilviuStelian a răspuns:

Diferente dai numai in cazul in care acolo unde te muti exista materii pe care aici unde esti acum nu le faceai (dar dupa cum spui ca te muti pe acelasi profil, nu ar trebui sa mai dai diferente). Cererea de transfer sa o faci cat mai repede la finalul sem. 1 ca sa castigi timp pentru aprobare. Iar referitor la intrebarea cu medie, in noul liceu in care te muti ti se transfera acolo tot ce ai obtinut in liceul precedent. De la note/medii etc. pana la absente. Sper ca te-am lamurit.

| Laur12345678910 a răspuns:

Media semestrului respectiv.