| ForgottenNobody a întrebat:

Am şi eu o întrebare: Care din următoarele secvenţe reprezintă o adresă IPv4 corectă?
a. 10.1.256 sau b.10.0.0.253 sau 192.16.0.265 sau d. 192.0.16.265 sau e. 10.0.0.256

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Intr-o adresa IP nici unul din numerele componente nu poate fi mai mare sau egal cu 255. Deci IP-urile care contin numere de la 255 in sus sunt invalide. De asemenea o adresa IP trebuie sa aiba 4 secvente de numere separate prin puncte. Ramane b. Cine ti-a dat alte raspunsuri a gresit si mai trebuie sa citeasca. Succes!

4 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

Toate! d si e sunt ipuri normale (externe); a si b sunt de retea (intranet)

| Tso a răspuns:

Raspunsul b.

| ralfy123 a răspuns:

A treia

| b3Rb3cU a răspuns:

C