| fluturica a întrebat:

am si eu o intrebare:ce inseamna fractie echiunitara? multumesc foarte mult

Răspuns Câştigător
| nicolaevieru a răspuns:

Inseamna ca are numaratorul si numitorul egali si prin impartirea lor va iesi 1

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Aici, dacă nu știi, se mai impune o discuție.
În afară de cea echiunitară ( prefixul„echi" înseamnă „egal"), fracțiile mai pot fi:
- suparaunitare, atunci cînd numărătorul este mai mare decît numitorul, de ex. 6 pe 4, și rezultatul este 1 și 2 pe 4, sau 1, 5.
- subunitare, atunci cînd numărătorul este mai mic decît numitorul, de ex. 3 pe 4, sau 0, 75.