| MaryIngerPazitor a întrebat:

Am o intrebare:ce inseamna piraterie? Va pup si multumesc!

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Piraterie inseamna furt. Piraterie inseamna cand te folosesti de niste bunuri sau servicii fara sa ai acceptul celui care le pune la dispozitie si fara sa platesti costul lor.

In Romania, pirateria este la mare moda, si ar trebui estompata. A fost chiar si o reclama la TV, foarte bine gandita (parerea mea) in acest sens.

6 răspunsuri:
| Licurici05 a răspuns:

Pirateria defineste intr-un cuvant furtul!
Adica ceva ce ai si nu cumperi si ai cu luni, saptamana, zile inainte de termenul aparitiei sale.
Un lucru care are un pret si te folosesti de el gratis
funda?

| georgexxl a răspuns:

Pe scurt furt

| MrMike a răspuns:

Inseamna copierea originalului, de ex la filme, jocuri, etc
De ex eu cumpar un joc, ii fac cateva copii si vand copiile la altcineva

| Smiley923 a răspuns:

PIRATERÍE, piraterii, s. f. Faptă prin care membrii echipajului unui vas, prin amenințări și violență, răpesc un alt vas ori bunurile sau persoanele aflate pe bordul lui; infracțiune săvârșită de autorii acestei fapte. ♦ Piraterie aeriană = (infracțiune care constă în) acte de amenințare și violență săvârșite de o persoană sau un grup înarmat asupra echipajului unui avion în scopul schimbării itinerarului acestuia. – Din fr. piraterie
PIRATERÍE ~i f. Ocupație a piratului. ◊ ~ aeriană act de violență armată săvârșit (de o persoană sau de un grup de persoane) asupra echipajului unui avion pentru a-i schimba cursul. [G.-D. pirateriei] /

| Smiley923 a răspuns:

Pirateria mai poate insemna si furt. Fapt1 de piraterie este:downloadul ilegal(filme, muzica piratate),

| sergiu52 a răspuns:

Piraterie inseamna furt. Piraterie inseamna cand te folosesti de niste bunuri sau servicii fara sa ai acceptul celui care le pune la dispozitie si fara sa platesti costul lor.