| iona98 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Momentan studiez pe un profil filologie bilingv franceza, iar in viitor vreau sa urmez facultatea de litere pentru a ajunge profesor de franceza.
Problema este ca nu stiu care sunt pasii pentru a ajunge acolo.
Am auzit ca daca mergi pe romana-franceza nu prea ai sanse sa-ti gasesti si ca indicat ar fi sa merg pe engleza-franceza...dar eu nu ma pricep deloc la engleza.
Exista anumite examene la care nu o sa ma descurc si chiar nu stiu ce sa fac.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Sa merg pe romana-engleza?

1 răspuns:
| cookiejar a răspuns:

In ce clasa esti? daca nu esti clasa a 12-a, inca mai ai timp sa iei mediatii de engleza si sa inveti limba. Intereseaza-te pe site-urile facultatilor sa vezi fiecare ce profil are. daca vrei sa te faci profesor, la fel poti castiga din meditatii la ambele profiluri, insa cel cu engleza are avantajul de a te ajuta cu traducerile. Pe de alta parte, multi stiu engeza, asa ca din traduceri nu faci bani cu egleza. Cele mai cautate limbi sunte cele exotice, suedeza, norvegiana, rusa, japoneza etc, din care poti scoate bani frumosi din traduceri. Aceste limbi se invata de la zero la faculta, asa ca daca te simti in stare, cauta-ti un profil care combina franceza cu o limba exotica. In felul asta, poti si preda, poti face si ore in particular, poti si sa faci tarduceri pe bani grei. Nu iti putem spune ce sa faci, dar te putem indruma, decizia finala e a ta, sper sa o faci pe cea mai buna pentu tine happy.