| lollypop_3471 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep cat de cat la chimie.
Am avut la teza un exercitiu in care ni se dadea un element X cu numarul atomic Z = 19. Pornind de la asta, trebuia sa completam intr-un tabel configuratia electronica a elementului, grupa si perioada de care apartine, caracterul chimic si electrochimic si valenta. Eu n-am inteles mare lucru din configuratia electronica si am scris 1S^2 2S^2 2P^6 3S^2 3P^6 3D1), care se pare ca e gresit. Folosind insa repartizarea pe straturi, care se invata dintr-a 7-a (K=2e, L=8e, M=8e, N=1e), am dedus ca elementul esti din grupa I, perioasa a IV-a, are caracter metalic, electropozitiv si valenta I >= ca este vorba de K (Potasiu). Problema mea e ca profesoara de chimie mi-a taiat restul tabelului (grupa, perioada, caracter, etc), pe motiv ca, daca am gresit configuratia nu aveam cum sa deduc restul. In situatia in care, restul tabelului era identic cu al colegilor, care au primit punctaj pe ele. N-am stiut cum sa-i explic cum am facut eu de fapt, pentru ca eram inca stresata din cauza notei. Vreau sa merg maine din nou cu teza la ea si sa ii explic ce si cum, pentru ca mi-a scazut 2 puncte din nota, practic fara motiv. Intrebarea mea este: E corect ce am zis eu aici? Adica, am dreptate? In situatia in care, cerinta nu spune sa deducem pornind de la configuratie, ci doar sa completam acel tabel.
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| CryChristiAN a răspuns:

COnfiguratia electronica este: 1s2, 2s2, 2p6, 3s2, 3p6,4s1. urmeaza direct substratul 4s pentru o configuratia stabila a energiei crescatoare a electronilor.