| augustin94 a întrebat:

SALL TPU! Cum se face problema asta?

Un număr de atoni ai unui element din grupa a-VII-a A, perioada a-3-a, are în învelișul de electroni
85 x 1020 e (electroni). Se cere:

a) Configuratia electronica a elementului;
b) Denumirea elementului;
c) Să se calculeze în câte grame din acest element se găsește acest nr de atomi

dau funda! plzz

1 răspuns:
| Karisma a răspuns:

Este vorba despre elementul sulf, imultesti 85 x 1020, afli rezultatul. Denumirea elementului: Sulf. 85x1020 cind calculam ne da 867 000- 32 caci elementul sulf are nr de oxidare 32.si calculezi afli configuratia electronica a elementului si gata problema. Funda love struck