| mimi2000mimi a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare pentru ingineri in special. Sunt in clasa a 12-a si, dupa lupte seculare, m-am decis ca vreau sa merg mai departe folosind fizica. As vrea sa studiez ceva cu aplicabilitate, sa am o meserie decenta, si nu doar fizica pura, de unde pot iesi cam doar profesor sau cercetator. M-am gandit la politehnica in Bucuresti, insa nu stiu exact ce presupune fiecare domeniu de studiu. Am cautat multe materiale dar nu am gasit nimic concret, peste tot sunt batuti campii si nu ma lamuresc.
As vrea sa stiu ce implica fiecare ramura(nu doar ce se deduce din nume), mai precis ce materii se studiaza in mare parte, ce calitati trebuie pentru aceasta sectie, pe ce se pune accent, ce aplicatii au mai departe, ce meserii/domenii de angajare pot fi gasite in urma acelei specializari, si daca stiti lucruri pro/contra, opinii, orice.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca iubesti fizica nu este nevoie sa faci "Politehnica"! Poti alege un program de licenta si unul de master in fizica medicala din oferta unei facultati de fizica. Cat despre oportunitati de cariera in fizica medicala vezi in link-ul : http://www.cfmr.ro/job

| sierra1 a răspuns:

Cerițele tale presupun un răspuns ca o adăvărată lucrae de doctorat. Încearcă să fii mai specific