| RALUK_6286 a întrebat:

Cum aflu cate sunete are un cuvant? La romana ne cere sa spunem cate litere si sunete si eu nu stiu cum sa numar sunetele. Va rog ajutati-ma. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| eyes4eyes a răspuns:

Deci sa-ti dau un exemplu...cuvantul fizician
avem f(1), i(1), z(1), i(1) acum avem grupul "ci" daca in fata este o consoana se considera a fi 2 sunete daca infata este o vocala se considera a fi un sunet deci in cazul nostru ci(2), a(1), n(1)
deci cuvantul fizician are 8 sunete iti mai dau un exemplu tongue
frigider: f(1), r(1), i(1), gi(2)(deoarece inainte este on consoana ^) d(1) e(1) r(1) deci cuvantul frigider are 7 sunete tongue

| Chelariu_Madalina_1972 a răspuns (pentru eyes4eyes):

Inaintea lui gi este vocala i

8 răspunsuri:
| Piticaaa a răspuns:

Doamne, eyes4eyes, te-ai incurcat de tot la final. Ai numarat 1+1+1+2+1+1+1 si ti-a dat 7(da 8). Sa iti spun o chestie RALUK, fi mai atenta la ora de romana. Poti face ce vrei tu la alte ore, dar macar limba materna sa o stii. Din ce mai tin eu minte cu sunetele si literele, pot sa iti spun sigur ca grupurile che, chi, ghe, ghi intr-un cuvant se iau drept 2 sunete, nu 3-cate litere sunt-.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/design/images/emoticons/10.gif usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti explic eu mai bine...deci, cand intalnesti intr-un cuvant grupurile de sunete ( ce, ci, ce, gi, che, chi, ghe, ghi)si ai in acea silaba o vocala se spune ca e un sunet(v+grupul de litere), si daca nu ai vocala in acea silaba, fiecare litera e un sunetbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal desparte in silabe si pune accentul dupa ce imparti cuvintele

| Chiriac_MaryuSykă_1997 a răspuns:

Ba esti prost?