| Gangzbang a întrebat:

Salut tpu...maine am teza la romana sad si am o nelamurire...la fonetica (apropo sunt clasa a7-a) cum aflu cate sunete are un cuvant? Va rog spuneti-mi dati-mi un exemplu si demonstratia sad DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Stefy_Aly_1998 a răspuns:

Grupul de sunete ce,ci,ge,gi,che,chi(k'), ghe, ghi(g') (la grupurile ce, ci nu pot sa fac aici dar e c si o caciulita si la ge, gi la fel)..asa.
ex: citoplasma =ci-to-pla-sma =10 litere(numeri literele) =c(cu caiulita)itoplasma, citoplasma(nu s-au schimbat literele deoarece nu avem o alta vocala dupa i deci ramana c(cu caiulita)i...
ex:chitara=chi-ta-ra =7 litere = c'itara(am taiat h) FUNDA? puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Ei bine la cuvintele simple, adica fara grupurile de litere(ce, ci, che, chi, ghe, ghi, ge, gi)numarul de sunete este egal cu numarul de litere.
Cele care contin grupuri de litere(geam, gem, chiuveta...etc) aici se afla altfel
1)se desparte cuvantul in silabe si daca contine o vocala (a, e, i, o, u) in silaba cu grupul de litere, atunci grupul de litere va avea un sunet (geam-3 sunete si 4 litere)
2)daca in silaba respectiva, in care contine grupul de litere, nu este o vocala atunci grupul va avea 2 sunete (gem-3 sunete si 3 litere)
Cand apar cuvintele cu x, x va avea 2 sunete pentru ca se aude cs sau gz.
Succes! Funda?

| sorinutza99 a răspuns:

Ei bine la cuvintele simple,adica fara grupurile de litere(ce,ci,che,chi, ghe, ghi, ge, gi)(perete -are 6 sunete) numarul de sunete este egal cu numarul de litere.
Partea mai grea este la cele care contin grupuri de litere(geam, gem, chiuveta...etc) aici se afla altfel
1)se desparte cuvantul in silabe si daca contine o vocala (a,e, i, o, u) in silaba cu grupul de litere, atunci grupul de litere va avea un sunet (geam-3 sunete si 4 litere)
2)daca in silaba respectiva, in care contine grupul de litere, nu este o vocala atunci grupul va avea 2 sunete (gem-3 sunete si 3 litere)
Cand apar cuvintele cu x, x va avea 2 sunete pentru ca se aude cs sau gz.
Sper ca te-am ajutat.Succes la teza. happy

| Ann17 a răspuns:

Sunetele sunt silabele.
Ex: calendar=ca-len-dar
ex: bec=bec
Ex: mama=ma-ma
1 sunet = o silaba