| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mica problema. vreau sa imi perfectionez limba engleza pentru ca peste o luna jumate plec in Anglia dar eu nu ma descurc foarte bine cu engleza. Adica as vrea sa invat cat mai repede sa vorbesc cat de cat fluent.atat cat se poate invata intr-o luna. Stiti vreo metoda eficienta si rapida prin care as putea invata engleza in afara de cursurile de pe net de genu "invata engleza in 21 de zile" pentru ca nu stiu cat de bune sunt. Astept niste pareri. Eventual din experienta proprie. Multumesc!

4 răspunsuri:
| alinaaa26 a răspuns:

Ai putea de exemplu o zi sau o anumita perioada de timp incerca asta
orice spui tu sau orice raspunzi cand cineva te intreaba ceva sa incerci sa spui in gand in engleza deoarece asa ai putea vedea cat de bine te ai descurca in anglia si ai putea observa ce nu prea stii
ca sa ti perfectionezi ai putea citi carti in engleza sau sa te uiti la filme sa vezi cum se exprima si accentul

| Bteen a răspuns:

Poti face cursuri evident. Sau daca ai bani lectii particulare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul este destul de scurt, nu vei avea realizari extraordinare.In orice caz, iti va fi mult mai usor acolo, decat in Romania si te vei obisnui foarte repede; vei invata fara sa-ti dai seama.Pana atunci,ceea ce-ti recomand sunt filmuletele in limba engleza(parodii,fragmente de film,melodii,etc)fara subtitrare,sau,in cel mai rau caz,subtitrate in limba engleza(pentru a putea traduce singura cuvintele sau expresiile necunoscute si pentru a le fixa mai bine). Este o metoda usoara,eficienta si placuta, in acelasi timp, de a invata limba engleza.Un dictionar destul de bun: http://www.dictionar.us/englez-roman/; foloseste-l pentru a traduce cuvinte, nu texte.Pentru pronuntie,poti folosi Google translate, dar numai pentru pronuntie, nu si pentru traducere.Succes.

| speeder a răspuns:

Asculta Radio BBC online, te va ajuta foarte mult!
De asemenea, citeste stirile in limba engleza(de exemplu The Telegraph).
Vei fi uimit(a) de cat de repede progresezi daca faci asta zilnic!