| iona98 a întrebat:

.am si eu o nelamurire de mai mult timp.
Fiind la facultate, mai exact la litere, pe franceza si inca o limba straina, poti preda in timpul facultatii limba franceza?
Ma intereseaza cand si daca iti este permis sa predai, in ce an, in ce conditii.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea preda dar doar ca suplinitor, daca gasesti un asemenea post si esti angajat.

| iona98 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns...imi poti spune daca ai idee din ce an? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru iona98):

Se poate din orice an, chiar imediat dupa terminarea liceului, bineinteles daca esti angajat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti preda dar numai avand un statut de necalificat in profesie( statut de "calificat" ->diploma de licenta + modulul psihopedagogic).
Singura conditie este sa reusesti la concursul organizat de unitatea scolara care are nevoie de suplinitor. In cuprinsul Art.244, alin. (19) din Legea invatamantului se precizeaza ca : "În mod excepţional, consiliile de administraţie din unităţile de învăţământ pot organiza testări prin interviu şi lucrare scrisă, în profilul postului solicitat, în vederea angajării cu contract individual de muncă pe perioadă determinată a personalului fără studii corespunzătoare postului."(http://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-254)

| alinaulina34 a răspuns:

Pai poti sa te interesezi unde vrei sa predai limba franceza si atunci sti mai multe detalii