| pwp a întrebat:

am tema la dirigentie,, eu si oglinda mea" dar am lipsa totala de idei.Ma puteti ajuta? un link sau niste idei ale voastre.
Funda love struck love struck love struck

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

1.-Oglinda iti reda propria ta imagine si te lasa sa faci cunostinta cu formele tale, cu modul in care tu ai fost dotat/a de la natura, ea este un prim pas spre cunoasterea propriei tale persoane. Eu nu o sa ma refer aici la femeile si barbatii cocheti, care petrec o mare parte de timp in fata oglinzii pentru ca, cine face asa si-si pierde timpul admirandu-se si luptandu-se sa arate altfel decat este, se poate crede ca sufere de narcisism.
Mi-am adus aminte de o vorba care spunea despre o femeie machiata tare si care arata bine seara la lumina semiobscura, ca nu ar fi bine s-o vezi dimineata, nemachiata pentru ca, s-ar putea sa ai un soc si nici macar sa n-o mai recunosti.
Eu nu sunt adepta unui machiaj excesiv ci, a frumusetii naturale care razbate din ochii fiecaruia dintre noi.
2.-O imagine in oglinda ne poate ajuta sa ne cunoastem eul interior, sa putem sa intram in contact cu propria noastra constiinta si atunci sa ne ajute sa analizam fiecare din actiunile noastra in raport de legile moralei crestine.
Constiinta noastra insa se reflecta din ochii nostri, care sunt "oglinda" sufletului si asa cred ca, putem deveni frumosi, chiar daca mama natura nu ne-a inzestrat cu o frumusete fizica, asa cum ne-am fi dorit.
Oglinda ta este masura faptelor tale si daca ele sunt bune, tu esti un om frumos si bun, daca insa faptele tale sunt rele, oglinda te poate arata un monstru, chiar daca fizicul tau este placut la prima vedere.
Sper ca sa-ti mai vina si tie idei si sa faci o compunere buna. Un sfat pe viitor este acela de a nu mai pune intrebari legate de lectii pentru ca, poti sa ai surpriza ca ele sa-ti fie refuzate, tinand seama de faptul ca, site-ul acesta are alte reguli de respectat pentru intrebarile ce pot fi adresate de useri.

4 răspunsuri:
| consuelo12 a răspuns:

poti lua citeeva idei de aici

http://sanatate.ele.ro/Bolile-Secolului/Prietena-mea-Oglinda_--a10672.html
http://mugurbadarau.blogspot.com/2009/06/noi-si-reflexia-din-oglinda.html

Cine priveste in oglinda vede mai intai propria-i imagine. Cine se indeapta spre sine insusi risca sa se intalneasca cu sine insusi. Oglinda nu linguseste, ea il reflecta cu fidelitate pe cel care se uita in ea, acel chip pe care nu il aratam niciodata lumii, pentru ca il ascundem cu ajutorul persoanei - masca noastra de actori. Oglinda insa se afla dincolo de masca si arata adevaratul chip."

| AlexSadik a răspuns:

Si eu am avut exact aceeasi tema in clasa a 2 a exact ca tine si m am dus in baie m am uitat la oglinda ea s a uitat la mine eu din nou la ea... ea nimic, ce sa faca, reflecta! eu duc mana la pantaloni ea, reflecta, eu imi deschei slitul, ea, reflecta, eu ma deschei rapid si ma asej pe buda si trag o cacare vesela de aud pana si vecinii ea, nu mai reflecta, si cam asta am zis in clasa doamnei PORCfesoare si mi a pus 10 (picoare in cap) tu poti sa incerci dar nu garantez ca v a REFLECTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un sfat...nu ti-o fa daca ai lipsa de inspiratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prosti