| hiseu a întrebat:

Buna!
Am termnat liceu anul trecut si dupa m-am decis sa ma duc la facultate, la bioinginerie medicala (4 ani).
Am trecut cu bine de prima sesiune (primul semestru), dar m-am decis sa urmez alta facultate, cea de biochimie.
Nu exista nicio posibilitate sa intru la biochimie la buget? Ca doar n-am facut un an la prima facultate, am renuntat la ea cand a inceput al doilea semestru.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai ai semnat un contrat de studii la inceputul anului care e pe tot anul.
Poti intra la buget, dar un an trebuie sa il platesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fost deja un răspuns pe această temă aici.
Există legislație care reglementează situația.
În linii mari, plătești înapoi tot ce ai primit de la stat la fosta facultate, apoi poți beneficia de buget la a doua.

| hiseu explică (pentru sadrian46):

Imi puteti spune cum se numeste legea?
Daca am facut un semestru la buget la prima facultate, la a doua facultate trebuie sa platesc doar cat am facut si dupa intru la buget?
Poate am inteles eu rau, dar pare ciudat.

| sadrian46 a răspuns (pentru hiseu):

A mai fost pusă această întrebare destul de recent pe TPU, și a fost menționată în cadrul unui răspuns legea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă restitui la stat tot ce ai primit dincolo, poți la buget, dacă nu, nu.