| Jessyka888 a întrebat:

Buna anul acesta dau bacul la biologie vegetala-animala.m-am apucat de invatat dintr'o carte speciala pentru bac de la editura art din 2010 problema e ca mi se pare foarte greu si mult. daca as invata dintr; o carte de sinteza pentru bacalaureat ar fi ok? sau e totul prea pe scurt si nu ma va ajuta prea mult?

1 răspuns:
| Florin_Serbu_1988 a răspuns:

Invata doar elementele de baza cum ar fi. Urechea la mamifere,Trunchiul cerebral si emisferele cerebrale la mamifere,Structura si functiile maduvei spinarii la mamifere, Sistemul circulator la mamifere,Sisteme implicate in realizarea functiei de relatie a organismului animal,
Biologie-vegetala-si-animala,Sensibilitatea si miscarea la plante,Respiratia in lumea vie,Respiratia - functie indispensabila vietuitoarelor,Reptile, Reproducerea sexuala, forma esentiala de reproducere, Reproducerea la cormofite, Organele de simt ale mamiferelor, Locomotia - functie de relatie a organismelor......si mai sunt Bafta