| sorinutza99 a întrebat:

As avea o curiozitate despre admiterea la Facultatea de Biologie și Geologie din Cluj, specializare biochimie. Am cautat pe internet, dar nu am găsit nici un model la testul grila, doar la concursul Emil Racoviță. Vreau sa stiu despre acel test și cât de dificil este?!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Testul concursului de admitere nu poate avea decat acelasi nivel de dificultate ca cel al concursului "Emil Racovita" --- altfel, concurentii ar fi discriminati!

p.s. Iti sugerez sa participi la concursul "Emil Racovita" 2018 care, probabil, se va organiza tot in luna aprilie --- concursul tine loc celui din iulie!
Daca vei avea un punctaj mare (82 puncte a avut ultimul admis la biochimie 2017! )vei scapa definitiv de stresul admiterii din iulie la care media de bacalaureat are o pondere de 70% in media admiterii.Vei fi mult mai relaxata si la examenul de bacalaureat!

| mariam99 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca am fost declarati admis la concursul Emil Racovita atunci media de la bacalaureat nu conteaza deloc?

| alessia5158 a răspuns (pentru mariam99):

Media examenului de bacalaureat nu va mai avea nicio relevanta la admiterea propriu zisa din iulie 2018 caci, prin concursul "Emil Racovita", ai fost declarat deja admis/a pe unul din locurile bugetate ( din iulie). Tot ce ai de facut in perioada 11iulie -13 iulie 2018 este sa-ti confirmi locul ocupat in aprilie 2018 prin depunerea diplomei de bac --- vezi in link :http://bioge.ubbcluj.ro/......erea-2018/
Daca nu-ti confirmi locul ocupat in perioada mai sus mentionata, pierzi locul castigat prin concursul "Emil Racovita"( datele de 14, 16, 17, 18 iulie find alocate glisarilor!).